245 mln zł więcej na ratownictwo - ratownicy24.pl

245 mln zł więcej na ratownictwo

ratownicy
fot.: iStock.com

Po raz pierwszy od 9 lat budżet ratownictwa medycznego wzrósł o 245 mln zł, a od 1 stycznia br. wszyscy ratownicy mają taki sam dodatek do pensji, jak pozostali pracownicy służy zdrowia 1600 zł.

Informację tą przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył przy tym, że praca ratownika jest ciężka i obciążająca psychicznie. Ponadto powiedział, iż w ubiegłym roku ministerstwo kupiło 200 ambulansów za kwotę 80 mln zł. W tym roku dochodzi kolejne 100 za kwotę 50 mln zł. Będą one dedykowane głównie dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub z koronawirusem. Do tego aparaty do kompresji klatki piersiowej – 300 sztuk za kwotę 200 mln złotych.

Dodatek do pensji, ochrona przed agresywnymi pacjentami

Co najważniejsze, od 1 stycznia br. każdy z ratowników ma taki sam dodatek do pensji jak pozostali pracownicy służby zdrowia. Nie jest to nic wielkiego, ale środowisko ratowników medycznych to docenia. Ponadto, MZ w związku z coraz częstszymi atakami na medyków, wprowadziło specjalną ochronę w systemie tabletowym. Jeżeli ratownik czuje się zagrożony, może dyskretnie wcisnąć odpowiedni przycisk i od razu na miejsce zostanie wysłany patrol policji.

Zmiana pozycji w środowisku i ewentualnie wyższe pensje są możliwe. Dawałyby motywację do dalszego doskonalenia, ale nie możemy w tym momencie porównać tego ze specjalizacjami lekarskimi – tłumaczył Kraska. Dodał także, że kunszt ratowniczy pojawia się wraz z doświadczeniem, a doświadczenie to zdolność twórczego wykorzystania przeżyć, sytuacji, wiedzy i umiejętności. Dlatego według Kraski staż powinien być pierwszym etapem, na którym określa się przydatność ratownika medycznego.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.