Agresja pacjentów wobec personelu medycznego – opracowanie na podstawie badań przeprowadzonych wśród studentów – ratowników medycznych oraz pielęgniarek/pielęgniarzy - ratownicy24.pl
Reklama

Agresja pacjentów wobec personelu medycznego – opracowanie na podstawie badań przeprowadzonych wśród studentów – ratowników medycznych oraz pielęgniarek/pielęgniarzy

Zachowania takie jak przemoc i agresja są coraz częściej elementami codziennej pracy personelu medycznego w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Celem pracy jest zbadanie poziomu wiedzy studentek i studentów WSPS pracujących jako ratownicy medyczni oraz pielęgniarki/pielęgniarze na temat agresji pacjentów przebywających w oddziale ratunkowym wobec personelu medycznego. W badaniu wzięło 100 osób. 97 ankiet zostało wypełnionych prawidłowo. Badania własne wykazały, że wielu respondentów, prawie połowa, uważa, że agresywna postawa stanowi istotny problem w pracy personelu medycznego. Zdaniem respondentów personel medyczny z agresją werbalną spotyka się dosyć często; respondenci za najczęstszy przejaw agresji werbalnej uważają wulgaryzmy, a za najrzadszy groźby.

Słowa kluczowe

agresja wobec personelu medycznego

Środowisko szpitalne jest źródłem licznych obaw, a znalezienie się w nim, według potocznego rozumowania, oznacza poważne zagrożenia stanu zdrowia. Pacjent przybywa do nowego, obcego otoczenia, z dala od rodziny i własnego domu, nie ma w zasięgu swoich prywatnych przedmiotów, z którymi przebywał na co dzień.

W obliczu tak złożonej sytuacji chory oczekuje pomocy oraz wsparcia ze strony osób trzecich – personelu medycznego. Konieczność korzystania z usług systemu opieki zdrowotnej, a także stan zdrowia mogą wywoływać u pacjentów agresję wobec osób niosących pomoc.

Agresja – problematyka zagadnienia

Agresja sama w sobie nie jest pojęciem, które można łatwo i jednoznacznie zdefiniować. Najczęściej utożsamia się ją z silniejszymi formami rywalizacji czy pewnego rodzaju nadpobudliwość w niektórych kwestiach. Dlaczego agresję jest tak trudno zdefiniować? Głównie dlatego, że przez agresję rozumie się nie tylko zachowanie samo w sobie, ale również można mu przypisywać intencje, jakie towarzyszą poszczególnym zachowaniom.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 1/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 1/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.