Analgetyki i ból w podstawowym ZRM - Strona 7 z 8 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Analgetyki i ból w podstawowym ZRM

Analgezja wziewna – przyszłość w ZRM?

Opisując aktualnie dostępne do wykorzystania przez ratowników medycznych środki przeciwbólowe, należy także wspomnieć o metoksyfluranie. Jest to lek, który z dużym powodzeniem i skutecznością jest stosowany zarówno w Europie jak i w Australii. Metoksyfluran jest anestetykiem podawanym w sposób bezinwazyjny, tzn. pacjent samodzielnie poprzez wykonanie wdechu pobiera dawkę środka przeciwbólowego z inhalatora przy pomocy „gwizdka”, aż do momentu uśmierzenia dolegliwości. Okazuję się, iż ok 6-10 wdechów wystarczy, aby przynieść ulgę cierpiącemu pacjentowi. Zastosowanie farmakoterapii wziewnej skraca czas do wystąpienia pierwszego efektu analgetycznego, w porównaniu z podażą leków, np. dożylnie, co wiąże się czasami z wydłużonym czasem uzyskania samego dostępu donaczyniowego. Być może w przyszłości podczas aktualizacji listy farmaceutyków dostępnych w ZRM metoksyfluran pojawi się na wyposażeniu ambulansów.

Podsumowanie

Reasumując, należy stwierdzić, że aktualnie posiadamy odpowiednio przygotowany i kompetentny ratowniczy personel przedszpitalny oraz właściwe przepisy prawa dopuszczające użycie różnorakich analgetyków. Jednakże nadal rażąco często terapia przeciwbólowa albo w ogóle nie jest wdraża, albo wdrażana jest w niewystarczającym stopniu. Należy pamiętać, że każdy pacjent ma prawo do zmniejszenia cierpienia wywołanego bólem, a jego bagatelizowanie z różnych powodów jest nieakceptowalne, o czym dziesiątki lat temu pisał francuski chirurg Rene Leriche „(…) lekarze zbyt łatwo ulegają złudzeniu, że ból jest reakcją obronną, dobroczynnym sygnałem, który ostrzega nas przed ryzykiem choroby (…) reakcją obronną? Przeciwko komu? Przeciwko czemu ? Przeciwko rakowi, który prawie nigdy nie daje znać o sobie dopóki nie jest zbyt późno? Przeciwko schorzeniom serca, które zawsze rozwijają się niepostrzeżenie. Trzeba więc odrzucić tę fałszywą koncepcję dobroczynnego bólu”.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Targi IFRE-EXPO w Kielcach
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.