Analiza interwencji ZRM do urazów termicznych (oparzeń) w latach 2014-2016 na przykładzie Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach - ratownicy24.pl

Analiza interwencji ZRM do urazów termicznych (oparzeń) w latach 2014-2016 na przykładzie Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

urazy
fot. iStock

Celem pracy jest analiza retrospektywna wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego w latach 2014-2016 do urazów termicznych. Analiza obejmuje charakterystykę badanej populacji, godzin doznania urazu termicznego oraz zastosowanych medycznych czynności ratunkowych.

Słowa kluczowe

zespół ratownictwa medycznego, uraz termiczny, oparzenie

Temperatura od 55°C jest uważana jako graniczna, powyżej której dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia białka tkankowego. Wystarczą 3 minuty jej działania, aby doszło do martwicy naskórka. Przy działaniu temperatury 70°C jest to jedynie sekunda. W zależności od wysokości temperatury, jaka działa na organizm człowieka, oraz czasu jej działania dochodzi do uszkodzenia miejscowego tkanek lub uszkodzenia ogólnoustrojowego. Pierwsze historyczne wzmianki o postępowaniu w przypadku oparzenia opisane zostały w XV p.n.e. w Egipcie, gdzie zalecano stosowanie okładów z mułu, miodu oraz świeżego mięsa. Następnie w II n.e. Galen zalecał stosowanie octu i wina. Dopiero na przełomie IX/X w. ówcześni medycy kazali oziębiać miejsca oparzone i stosować wyciągi z kory oraz drzew. W 1607 r. Fabricius Hildanus opisał leczenie ran oparzonych, a w 1799 r. Earle przedstawił doraźne chłodzenie rany oparzeniowej kruszonym lodem i zimną wodą. W kolejnych wiekach nastąpiły podział oparzeń i ocena procentowa: 1830 r. – baron Dupuytren – pierwsza klasyfikacja oparzeń wg ich głębokości, 1879 r. – Von Meeh – tablice określające procentową rozległość rany oparzeniowej, 1924 r. – modyfikacja określenia powierzchni oparzenia, 1951 r. – Wallace – reguła wyliczenia procentowego oparzeń (reguła „dziewiątek”).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.