Astma i jej zaostrzenie u ciężarnej – pierwsza pomoc i ratunkowe postępowanie przedszpitalne - ratownicy24.pl

Astma i jej zaostrzenie u ciężarnej – pierwsza pomoc i ratunkowe postępowanie przedszpitalne

astma
Fot. iStock

Astma jest najczęściej występującą przewlekłą chorobą układu oddechowego u kobiet ciężarnych. Przebieg leczenia ma istotne znaczenie w odniesieniu do powikłań ciąży, przebiegu porodu oraz stanu ogólnego noworodka. W trakcie ciąży może dojść zarówno do złagodzenia, jak i nasilenia objawów choroby. W szczególności w sytuacjach nagłego zaostrzenia astmy kluczowe jest udzielenie pomocy pacjentce już na miejscu wezwania, gdyż taki utrzymujący się stan może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno płodu, jak i matki.

Słowa kluczowe: astma, ciąża

W 1993 roku z inicjatywy WHO została założona Światowa Inicjatywa dla Astmy (Global Initiative for Asthma, GINA). Pierwsze wytyczne zostały opracowane już 1995 roku, a najnowsze – w 2014 r. Według definicji GINA 2014: „astma to heterogenna choroba, zazwyczaj charakteryzująca się przewlekłym zapaleniem, zdefiniowana przez wywiad o objawach ze strony układu oddechowego, takich jak: świszczący oddech, duszność, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej i kaszel, które są zmienne w czasie i w nasileniu, łącznie ze zmienną obturacją dróg oddechowych” (1).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.