Bojowe środki trujące - skutki działania broni chemicznej - ratownicy24.pl

Bojowe środki trujące – skutki działania broni chemicznej

bojowe środki trujące
fot. iStock

Zatrucie jest zaburzeniem czynności organizmu pod wpływem wprowadzenia trucizny. Zazwyczaj do pacjentów zatrutych jest dysponowany ambulans. Wśród personelu dyżurującego w zespołach ratownictwa medycznego lub na szpitalnych oddziałach ratunkowych zatrucie kojarzy się z zażyciem dużej ilości leków i alkoholu. Zatrucia mogą być spowodowane również przez bojowe środki trujące.

Słowa kluczowe: broń chemiczna, bojowe środki trujące, ratownictwo medyczne, postępowanie

Zatrucia to jeden z powodów interwencji Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Uklasyfikowały się na czwartym miejscu przyczyn zgonów. Jedne z najczęściej spotykanych zatruć, w których interweniuje PRM, są związane z lekami. Ale nie zapominajmy, że pacjenci mogą być narażeni na inne substancje, które będą wpływać na organizm człowieka.

W artykule zostały opisane inne substancje trujące, do których może być zadysponowany zespół ratownictwa medycznego.

Bojowe środki trujące o działaniu paralityczno-drgawkowym

Mechanizm działania: są trwałymi inhibitorami acetylocholinesterazy (AChE). Wiążą się z AChE, powodując jej zahamowanie, enzym ten staje się wtedy niezdolny do rozkładu acetylocholiny, co powoduje jej nagromadzenie się w szczelinie synaptycznej. To powoduje nadmierną stymulację receptorów muskarynowych i/lub nikotynowych. Objawy pojawiają się przy zablokowaniu 30-50% AChE. Wczesne połączenie może zostać odwrócone, lecz upływ czasu powoduje „starzenie się” kompleksu, co sprawia, że reaktywacja enzymu jest niemożliwa.

Objawy: są manifestacją toksydromu cholinergicznego.

Pomocny w zapamiętaniu objawów jest akronim SLUDGE B.

  • S – Salivation – ślinienie.
  • L – Lacrimation – łzawienie.
  • U − Urination – oddanie moczu.
  • D – Diarrhoea – biegunka.
  • G – Gastrointestinal upset – nieżyt przewodu pokarmowego.
  • E – Emesis − wymioty.
  • B – Bronchorrhea – wzmożone wydzielanie gruczołów dróg oddechowych, skurcz oskrzeli, sinica, kaszel.
  • B – Bradycardia – bradykardia (zwolnione tętno).

Odtrutką jest atropina, która działa antagonistycznie wobec inhibitorów AChE. Lek podawać do ustąpienia hipersekrecji oskrzelowej i/lub skurczu oskrzeli oraz wystąpienia objawów atropinizacji (nie kierować się szerokością źrenic, ponieważ ich zwężenie może utrzymywać się przez kilka dni).

  • Dorośli i dzieci > 12. r.ż.: 1-2 mg i.v./i.o., powtarzać co 3-5 minut pod kontrolą objawów.
  • Dzieci < 12. r.ż.: 0,05-0,075 mg/kg m.c. i.v./i.o., powtarzać co 3-5 minut pod kontrolą objawów.

Jako odtrutki stosuje się również oksymy (Obidoksym, Pralidoksym), które są reaktywatorami acetylocholinesterazy. Odblokowują centrum katalitycznego esterazy, co powoduje przywrócenie funkcji fizjologicznych synapsom nerwowym. Oksymy podaje się tak długo, aż uzyska się reaktywację AChE.

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.