Ból głowy, temperatura, sztywność karku? Może to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych! - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ból głowy, temperatura, sztywność karku? Może to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych!

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) może być spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową, która jest zlokalizowana w obrębie opon, pełniących funkcję ochronną mózgu i rdzenia kręgowego. Celem pracy jest przedstawienie objawów ZOMR oraz bakterii i wirusów, które je wywołują, a także omówienie postępowania zespołu ratownictwa medycznego z pacjentem, u którego podejrzewa się tę chorobę.

Słowa kluczowe
zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bakterie, wirusy, objawy ZOMR, ZRM

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) może być spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową, która jest zlokalizowana w obrębie opon, pełniących funkcję ochronną mózgu i rdzenia kręgowego. Często obejmuje oponę pajęczą i miękką oraz przestrzeń podpajęczynówkową. Jeżeli w odpowiednim momencie nie zostanie podjęte adekwatne leczenie, infekcja może przenieść się do obszaru tkanki mózgowej, powodując zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, będące bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Podejrzenie ZOMR na podstawie stwierdzonych patologii w trakcie badania fizykalnego jest przesłanką do diagnostyki i leczenia w warunkach szpitalnych.

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Objaw sztywności karku

Polega na badaniu pacjenta, który jest ułożony na plecach, bez podnoszenia zagłówka (cały tułów powinien w rzucie bocznym obrazować linię prostą). Należy przytrzymywać klatkę piersiową pacjenta jedną ręką, a drugą umieścić w okolicy potylicznej. Trzeba wykonać próbę zbliżenia brody do mostka. Objaw będzie klasyfikowany jako dodatni w przypadku, gdy spontaniczny odruch polegający na skurczu mięśni karku wyklucza możliwość zbliżenia brody do klatki piersiowej. Oprócz tego pacjent może zgłaszać ból w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, a badający może wyczuć opór podczas podejmowania manewru oraz zobaczyć grymas na twarzy pacjenta w przypadku zaburzonej komunikacji bądź utrudnionego logicznego kontaktu słownego. Jeżeli stopień postępu ZOMR jest znaczny, może dochodzić do samoistnego wygięcia głowy ku tyłowi oraz wygięcia tułowia do przodu.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.