Ból głowy, temperatura, sztywność karku? Może to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych!
Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Bakterie, które wywołują ZOMR, należy podzielić w zależności od grup wiekowych, w których występują najczęściej. W grupie osób dorosłych do infekcji dochodzi najczęściej w wyniku kolonizacji: Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae typu B, i Listeria monocytogenes, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus oraz Staphylococcus epidermidis.
U dzieci powyżej 5. roku życia ZOMR najczęściej wywołuje Neisseria meningitidis i Streptococcus pneumoniae. Z kolei u niemowląt i dzieci poniżej 5. roku życia przeważa ZOMR o etiologii Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae i Streptococcus pneumoniae. W najmłodszej grupie wiekowej, czyli noworodków, obserwuje się przewagę infekcji o podłożu Escherichia coli, Streptococcus agalactiae, Listeria monocytogenes oraz inne pałeczki jelitowe charakteru Gram-ujemnego.
ZOMR wskutek przebiegu procesu zapalnego może powodować skurcz naczyń mózgowych, a przez to zakrzepicę naczyń mózgowych. Produkty metabolizmu bakterii obecne w obszarze zainfekowanych opon mózgowo-rdzeniowych mogą migrować z obszaru pierwotnego w obręb neuronów nerwów czaszkowych. W grupie wiekowej noworodków objawy ZOMR mogą być niespecyficzne (ryc. 1).

Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”