Centralizacja w ochronie zdrowia? - ratownicy24.pl

Centralizacja w ochronie zdrowia?

centralizacja
fot.iStock

Rządowy pomysł upaństwowienia placówek medycznych budzi spore kontrowersje. Szpitale powiatowe wyrażają sprzeciw wobec takiej inicjatywy.

Projekt jeszcze nie został dopracowany, a już budzi sporo wątpliwości. Bowiem pod opiekę wojewodów miałoby przejść 250 placówek zarządzanych przez powiaty i kilkadziesiąt będących w rękach marszałków.

Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski zaznacza, że nie jest to dobry czas na rewolucję w służbie zdrowia. Nie sprzyja temu przede wszystkim sytuacja epidemiczna oraz spodziewana druga fala COVID-19. Jego zdaniem regionalizacja jest lepsza od centralizacji, dlatego będzie on przeciwny zmianom, które stanowią powrót do przeszłości.

Przedstawiciel szpitala powiatowego z województwa dolnośląskiego zaznacza przy tym, że organ zarządzający powinien być zawsze z najniższego szczebla samorządowego.

Rząd swoją propozycję tłumaczy uporządkowaniem systemu oraz sytuacji zdrowotnej. Obecnie system ma kilka zasadniczych wad:

  • nieefektywna konkurencja, w wyniku czego szpitale będące własnością różnych organów działają obok siebie, więc „zabierają” sobie personel
  • konkurencja o pacjentów, sprzęt, kontrakty, co powoduje nieefektywną alokację zasobów.

Największą wątpliwością jest jednak kwestia przejęcia długów, bo trudno sobie wyobrazić przejęcie szpitali bez nich.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.