Cyjanowodór – zabójczy składnik dymu pożarowego – cz. I
Wczesne objawy zatrucia to między innymi: oszołomienie, ból i zawroty głowy, niepokój, przyspieszone tętno i oddech. W cięższych zatruciach pojawiają się: ostry ból i gwałtowne zawroty głowy, splątanie, senność, często utrata przytomności, zaburzenia oddechu. W piorunującym zatruciu cyjankami dochodzi do nagłej utraty przytomności z uogólnionymi drgawkami, nagłego zatrzymania krążenia i w ciągu kliku minut następuje śmierć.
UWAGA! Charakterystycznym objawem zatrucia cyjankami jest brak sinicy, pomimo ewidentnej niewydolności krążenia i oddechu. Jest to spowodowane wysokim wysyceniem krwi żylnej tlenem z powodu zahamowania metabolizmu tlenowego w komórkach (6). Warto podkreślić, że u osób zatrutych cyjanowodorem (HCN) utrzymuje się różowe zabarwienie skóry, nawet w przypadku niewydolności krążeniowo-oddechowej.
Najczęściej obserwowane objawy zatrucia HCN przedstawia tab. 2.
Współczesny dom, mieszkanie czy biuro wypełnione są materiałami, które podczas degradacji termicznej wytwarzają trujące gazy. Najbardziej toksycznym z nich jest cyjanowodór (około 35 razy bardziej toksyczny od tlenku węgla). Badania wykazały, że w pożarze zwykłego budynku stężenie HCN oscyluje wokół 200 ppm. To dawka powodująca śmierć w ciągu 30-60 minut (2).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”