Czy drony zastąpią ambulanse z krwią?
Drony są obecnie z powodzeniem wykorzystywane do transportu krwi pobranej w celach diagnostycznych. Czy w przyszłości będą mogły zastąpić ambulanse do dystrybucji krwi ratunkowej?
System transportu materiału medycznego z wykorzystaniem dronów stosuje firma ALAB Laboratoria. Próbki krwi do diagnostyki są transportowane przez drony od 17 lutego 2022 roku. Urządzenia latają na dwóch trasach – z Warszawy do Pułtuska oraz Sochaczewa i z powrotem.
Dron podczas jednego lotu transportuje ok. 100 próbek krwi. Urządzenia latają na wysokości 100 metrów, z prędkością 72 km/h i docierają na miejsce w ok. 45 minut. Firma ALAB Laboratoria zwraca uwagę na zalety takie rozwiązania – oszczędności związane z kosztami paliwa czy możliwość uniknięcia zakorkowanych ulic w miastach w przypadku transportu tradycyjnego.
Wykorzystaniem dronów do transportu medycznego zainteresowano się także na Śląsku. Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, mówi o planach na wykorzystanie dronów m.in. do transportu krwi ratunkowej. Czy ten pomysł ma szansę na wdrożenie?
Prof. Piotr Marek Radziwon, konsultant krajowy w dz. transfuzjologii klinicznej zaznacza, że drony używane do transportu jednostek krwi musiałyby być bardzo duże – należy założyć, że jedno urządzenie będzie transportować kilka jednostek krwi o pojemności 300-400 ml. Konieczna byłaby też odpowiednia organizacja korytarzy powietrznych czy procesów związanych z załadunkiem i rozładunkiem drona. Prof. Radziwion uważa, że obecne wykorzystywanie w przewozie krwi pojazdów lądowych sprawdza się dobrze i inwestowanie w rozwój transportu dronowego nie jest konieczne. Nie oznacza to jednak, że ten pomysł nie zostanie wykorzystany w przyszłości.
Źródło: rynekzdrowia.pl