Czy ochrona zdrowia pójdzie na wojnę?
W Rządowym Centrum Legislacji opublikowany został projekt Rady Ministrów, który dotyczy wyłączenia niektórych stanowisk z przymusowego poboru do wojska. Na liście znajduje się m.in. ochrona zdrowia.
Z uzasadnienia do rozporządzenia dowiadujemy się, że celem nowych regulacji jest utrzymanie ciągłości funkcjonowania państwa w czasie realnego zagrożenia wojną. Przepisy obejmują szczegółowy wykaz stanowisk, które zostają wyłączone od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w czasie potencjalnego zagrożenia wojną.
Na liście znaleźli się m.in pracownicy Kancelarii Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, a także Kancelarii Prezydenta RP czy Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Wojskowa mobilizacje nie pochłonie także pracowników administracji rządowej, sądów, urzędów wojewódzkich czy urzędów samorządów terytorialnych.
Obowiązek mobilizacji nie dotyczy również ochrony zdrowia, a są to stanowiska m.in. prezesa NFZ i jego zastępcy, dyrektora wojewódzkich oddziałów NFZ i zastępcy, a także kierownicy podmiotów leczniczych wykorzystywanych na potrzeby obronne państwa.
Źródło: rynekzdrowia.pl