Czynności ratunkowe podejmowane wobec pacjenta będącego pod wpływem alkoholu z perspektywy ratownika medycznego
Stosowanie przymusu bezpośredniego
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej gwarantuje wszystkim obywatelom naszego kraju prawo do poszanowania ich wolności i godności osobistej. (8) Każdy człowiek ma prawo do wyrażania zgody na podejmowanie decyzji względem czynności medycznych podejmowanych wobec niego. Zdarzają się jednak przypadki, w których pojawia się zagrożenie życia lub zdrowia, a stan zdrowia pacjenta może wykluczać możliwość zrozumienia sytuacji czy świadomego podjęcia decyzji co do zgody na udzielenie pomocy lub leczenie. W takich sytuacjach dochodzi do naruszenia tych praw. Jednak w każdej takiej sytuacji naruszenie przestrzeni osobistej odbywa się według ściśle określonych zasad prawnych. Celem takich działań jest troska o dobro i zdrowie pacjenta. Jednym z takich oddziaływań uprawnionym przepisami jest stosowanie przez ZRM-y środków przymusu bezpośredniego, co reguluje Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 1878) (14).
Przymus bezpośredni jest rozumiany jako czynności wykonywane wobec pacjenta, aby wywrzeć na nim nacisk na chęć współpracy i dokonać wymaganych procedur medycznych.
Korzystanie z form przymusu bezpośredniego ma za zadanie zabezpieczyć chorego i udzielić mu pomocy medycznej. Osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą stanowić zagrożenie również dla personelu medycznego. Pacjenci będący pod wpływem alkoholu, ze względu na swoje zachowanie, ujawniają dysfunkcje, które wpisują się w obraz zaburzeń psychicznych. Często są to osoby z zespołem zależności alkoholowej (ZZA), alkoholowym zespołem abstynencyjnym (AZA) bądź przejawiają inne zachowania będące konsekwencją ostrego zatrucia lub przewlekłego stosowania alkoholu (halucynoza, zaburzenia psychotyczne, nasilone zaburzenia poznawcze itp.).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”