Dezinformacja podczas pomiaru glikemii w warunkach SOR-u i ZRM-u - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Dezinformacja podczas pomiaru glikemii w warunkach SOR-u i ZRM-u

Artykuł omawia zagadnienie dezinformacji podczas pomiaru glikemii w warunkach SOR-u i ZRM-u. Autor przedstawia problem na przykładzie opisu przypadku 68-letniego pacjenta, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

Słowa kluczowe

pomiar glikemii, hiperglikemia, nagłe zatrzymanie krążenia

Hipoglikemia to zaburzenie polegające na spadku stężenia glukozy we krwi poniżej 60 mg na 1 decylitr. Hiperglikemia z kolei jest nieprawidłowością, w przebiegu której poziom glukozy we krwi jest wyższy niż 100 mg na 1 decylitr. Te dwa stany chorobowe mogą prowadzić do utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu pacjenta. Im bardziej wartości poziomu glukozy odbiegają od normy, tym poważniejszy jest stan pacjenta.

Pomiar glikemii w warunkach SOR-u i ZRM-u

Jednym ze schematów badań każdego pacjenta w warunkach ZRM-u i SOR-u jest schemat ABCDE, w którego skład wchodzą następujące czynności diagnostyczne:

A – ocena drożności dróg oddechowych,
B – ocena układu oddechowego,
C – ocena układu krążenia,
D – ocena zaburzenia świadomości,
E – ocena obrażeń ciała (1).

Podczas oceny zaburzeń świadomości u pacjenta należy skorzystać ze skali GSC (ang. Glasgow Coma Scale) oraz ACVPU. W tym punkcie badania konieczne jest również sprawdzenie stężenia glukozy we krwi pacjenta. Zazwyczaj badanie stężenia glukozy odbywa się poprzez pomiar z krwi włośniczkowej za pomocą glukometru – wynik jest dostępny w ciągu około 5 sekund. W warunkach SOR-u występuje również możliwość zbadania krwi żylnej i tętniczej. Wynik uzyskujemy w ok. 1 minutę przy pomocy analizatora parametrów krytycznych, który każdy SOR w Polsce ma na obowiązkowym wyposażeniu. Dodatkowo lekarz może zlecić laboratorium szpitalnemu zbadanie pobranej krwi, jednak czas uzyskania wyniku znacznie się wtedy wydłuży (nawet do 2 godzin). Należy podkreślić jeden, bardzo istotny fakt dotyczący możliwości dezinformacji medyka poprzez zafałszowanie wyniku z pomiaru stężenia glukozy we krwi – może być to konsekwencja pobrania próbki do badania z miejsca, w którym krew już nie krąży.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.