Dlaczego dane zalecenia w medycynie ratunkowej wyglądają tak, a nie inaczej?
Warto także wspomnieć, że ratownik medyczny w przypadku objawów wskazujących na wgłobienie struktur mózgu może podać 15-proc. mannitol. Zalecaną dawką jest 0,25-1 g/kg m.c. poszkodowanego. Rutynowe/profilaktyczne stosowanie mannitolu w urazach głowy w zespołach ratownictwa medycznego nie jest zalecane.
Kiedy hiperoksemia szkodzi? Jak podawać tlen po resuscytacji, aby nie popsuć swojej ciężkiej pracy?
Kilgannon i wsp. (2010) przeanalizowali dane 6326 pacjentów (>17. roku życia) ze 120 szpitali, którzy zostali przyjęci do oddziałów intensywnej opieki medycznej po nieurazowym zatrzymaniu krążenia. Pacjentów podzielono na trzy grupy w zależności od wartości PaO2 określonej przy przyjęciu na oddział (grupy: „hipoksemiczna”, „normoksemiczna” i „hiperoksemiczna”). Analiza wykazała, że hiperoksemia jest związana z gorszym rokowaniem w porównaniu do normoksemii lub nawet hipoksemii.
Rok później ci sami autorzy opublikowali pracę opartą na analizie tej samej grupy pacjentów, z której wynika, że rokowanie jest tym gorsze, im wyższa była wartość PaO2 przy przyjęciu.
Wang i wsp. (2014) przeprowadzili metaanalizę prac badających śmiertelność lub stan neurologiczny w zależności od wartości PaO2 po powrocie spontanicznego krążenia (ROSC, ang. return of spontaneous circulation). Stwierdzili oni, że jakkolwiek dysponujemy stosunkowo nieliczną grupą badań (i to dodatkowo różnych metodologicznie), to hiperoksemia po ROSC nie jest związana z jakimikolwiek korzyściami terapeutycznymi, a jednocześnie może być szkodliwa i z tego powodu należy monitorować stężenie wdechowe tlenu (FiO2) po ROSC, aby uniknąć nadmiernej podaży tlenu.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”