Dyspozytornie w Płocku i Ostrołęce zostają do końca marca 2021 - ratownicy24.pl

Dyspozytornie w Płocku i Ostrołęce zostają do końca marca 2021

dyspozytornie w płocku i ostrołęce
fot.: iStock

Dyspozytornie w Płocku i Ostrołęce będą finansowane do końca marca przyszłego roku. Pierwotnie miały one zniknąć od pierwszego stycznia przyszłego roku.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował we wrześniu, że dyspozytornie w Płocku i Ostrołęce z końcem roku zostaną zlikwidowane. Proces ten miał nastąpić w ramach ich koncentracji na Mazowszu. Jak wyjaśnił Mazowiecki Urząd Wojewódzki, dyspozytornie funkcjonujące w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego – System Wspomagania Dowodzenia Państwowe Ratownictwo Medyczne. Wdrożenie takiego systemu pozwala na to, aby zgłoszenie mogło być obsłużone przez dyspozytora z dowolnego miejsca w Polsce. Jak mówił Konstanty Radziwiłł, najważniejszy jest czas dojazdu karetki, a nie lokalizacja osoby, która kieruje zespół ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia.

W środę ukazał się komunikat urzędu wojewódzkiego:

W województwie mazowieckim trwają prace nad utworzeniem 3 dyspozytorni medycznych, które funkcjonować będą w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Zmiany w ratownictwie medycznym wprowadzane są w całej Polsce zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zawnioskował o przedłużenie – na 3 miesiące – umów z dyspozytorami, pracującymi w obecnych 5 rejonach operacyjnych. Pozwoli to zrealizować wszystkie niezbędne procesy z uwzględnieniem obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Jak wyjaśnił urząd wojewódzki, przedłużenie umów z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego pozwoli przeprowadzić postępowania konkursowe i zatrudnić dyspozytorów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przedłużony termin tworzenia dyspozytorni umożliwi również płynne i prawidłowe dokonanie zmian organizacyjnych oraz prawnych. Celem tych działań jest zapewnienie stabilnego dostępu do świadczeń ratownictwa medycznego.

W rozmowie z RDC rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz również przyznała, że wrześniowe plany uległy zmianie. W związku z tym, dyspozytornie w Płocku i Ostrołęce będą działały nieco dłużej. Ostatecznie jednak zostaną one zlikwidowane.

Źródło: https://www.wnp.pl/ https://www.rdc.pl/

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.