Dysproporcje w wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni
Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowały raport dotyczący wysokości wynagrodzeń w sektorze ochrony zdrowia.
Raport powstał na podstawie danych zgłaszanych przez pracowników ochrony zdrowia na całym świecie. Z przeprowadzonej analizy wynika, że kobiety otrzymują średnio o 20% niższe pensje niż mężczyźni. Różnice w wysokości zarobków względem płci dochodzą nawet do 24%.
Autorzy raportu podkreślają, że różnice w płacach spowodowane są często wiekiem pracownika, jego wykształceniem i stażem pracy, ale część różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn nie ma żadnego wyjaśnienia. Zdaniem twórców raportu przyczyną może być dyskryminacja kobiet, które nie mogą liczyć na zrównanie poziomu wynagrodzeń z mężczyznami, chociaż stanowią 67% liczby pracowników ochrony zdrowia na całym świecie.
W najgorszej sytuacji pod względem poziomu zarobków są kobiety, które zostają matkami. Konieczność opieki nad potomstwem i brak równego podziału obowiązków rodzicielskich pomiędzy mężczyznami i kobietami powoduje, że pracujące matki muszą się liczyć z niższymi płacami.
WHO i ILO nawołują rządy poszczególnych krajów do dyskusji na ten temat. Według organizacji należy doprowadzić do stworzenia parytetu płci i zlikwidowania różnic w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami i mężczyznami, ponieważ przełoży się to m.in. na lepsze funkcjonowanie ochrony zdrowia.
Źródło: cowzdrowiu.pl