Działania ratunkowe w obliczu zagrożenia związanego z bronią palną - ratownicy24.pl

Działania ratunkowe w obliczu zagrożenia związanego z bronią palną

NAR_5_21_wiedza_w_praktyce_Lukasz_Sroga_ZAGROZENIA_ZWIAZANE_Z_BRONIA_PALNA_iStock-641599702
Fot. iStock

Ratownik medyczny, który na co dzień działa w realiach pozbawionych zagrożenia terrorystycznego, może znaleźć się w sytuacji, kiedy podejmowane przez niego czynności będą przypominały działania podobne do tych, jakie mają miejsce na polu walki. Czego może zatem spodziewać się w przypadku zgłoszenia dotyczącego ataku terrorystycznego z użyciem broni palnej? W artykule rozpatrzono aspekt taktyczny, medyczny i psychologiczny takich właśnie sytuacji.

Słowa kluczowe

zagrożenie terrorystyczne, ratownictwo w realiach zagrożenia, aktywny strzelec, obrażenia spowodowane użyciem broni palnej

Coraz częściej doniesienia medialne pokazują, że mamy do czynienia z zamachami terrorystycznymi na tle wyznaniowym, kulturowym, etnicznym. Francja, 29 października 2020 roku, atak nożownika w bazylice Notre-Dame, dwie osoby nie żyją, kilkanaście osób rannych. 16 października 2020 roku, również Francja, zabójstwo nauczyciela w Conflans Sainte-Honorine. 2 listopada 2020 roku, Austria, strzelanina w Wiedniu, pięć osób nie żyje. W Polsce 4 maja 2021 roku w Raciborzu ginie policjant, który został zastrzelony przez prawdopodobnego „aktywnego strzelca”. Powyższe sytuacje są przykładem tego, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy jako „pracownicy służb ratowniczych” będziemy uczestniczyć w takich zdarzeniach.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.