EKG w pediatrii. Analiza EKG u dzieci – cz. II - ratownicy24.pl
Reklama

EKG w pediatrii. Analiza EKG u dzieci – cz. II

EKG
fot. iStock

EKG jest bardzo ważnym elementem badania pacjentów pediatrycznych z różnymi chorobami wieku dziecięcego, w tym bez klinicznych objawów choroby serca. Prawidłowa  interpretacja EKG wykonanego u dziecka wymaga znajomości morfologii poszczególnych załamków, odstępów i odcinków. Ta wiedza w połączeniu z ciężką pracą i wielokrotnymi próbami interpretacji EKG jest kluczem do postawienia prawidłowej diagnozy.

Słowa kluczowe

EKG, EKG w pediatrii, analiza EKG

Przedstawiamy Państwu drugą część EKG w pediatrii, w której zajmiemy się analizą poszczególnych fragmentów krzywej EKG. Do oceny zapisów EKG konieczna jest umiejętność identyfikacji załamków oraz łączących je odcinków, a także woltażu i osi załamków (szczególnie zespołu QRS). Papier milimetrowy stanowi dla badacza cechę, dzięki której jest w stanie obliczyć wartości algebraiczne poszczególnych składowych krzywej oraz odnieść uzyskane wyniki do aktualnych rekomendacji dotyczących norm interpretacji EKG w pediatrii. Zawsze jednak należy wziąć pod uwagę zmiany zachodzące w EKG związane z rozwojem dziecka (opisywane przez autorów w części pierwszej).

Zasady analizy zapisu elektrokardiograficznego u dzieci są identyczne jak u dorosłych. W medycynie ratunkowej nie ma jednego zalecanego standardu oceny zapisu EKG. Wybór metody lub techniki interpretacji zostawia się badaczowi. Jednak prawidłowy elektrokardiogram zmienia się od urodzenia do wieku dorosłego, największe zmiany następują w pierwszym roku życia. Stopniowo, wraz z rozwojem dziecka, zwalnia rytm serca, wydłużają się mierzone w EKG odstępy i czasy trwania załamków i zespołów QRS, przestaje dominować prawa komora na rzecz lewej, a po ukończeniu 8.-10. roku życia w odprowadzeniu V1 załamki T mogą zmienić polarność z ujemnych na dodatnie. Oceniane parametry należy więc odnosić do norm dla wieku (1). Poniżej prezentujemy jedynie zakres norm dla poszczególnych cech krzywej EKG, które z punktu widzenia medycyny ratunkowej uznaliśmy za najbardziej istotne. Obecnie medycyna ratunkowa jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny, a w sytuacji, kiedy coraz to młodsze dzieci ulegają zachorowaniu na ciężkie choroby układu krążenia, sama znajomość podstawowych rytmów serca u dzieci nie jest już wystarczająca. Wszystkie osoby, które na co dzień zajmują się medycyną ratunkową, powinny umieć wykryć u dziecka patologie związane z funkcjonowaniem jego serca, szczególnie zaś te, które mogą w krótkim czasie bezpośrednio przyczynić się do zgonu dziecka (np. groźne arytmie komorowe,

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 1/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 1/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.