EKG w pediatrii. Analiza wybranych zaburzeń w EKG u dzieci – cz. III
Zapis wykonano u 7-letniego dziecka, widoczna jest „delikatna” fala delta na ramieniu wstępującym załamka R. Przesuw: 25 mm/s, cecha: 1 cm/mV. Najczęstsze zaburzenie rytmu związane z zespołem WPW to napadowy częstoskurcz nadkomorowy przebiegający w mechanizmie reentry, który u dzieci może powodować pełnoobjawowe omdlenie (3) (fot. 5). W przypadku zespołu WPW należy unikać leków – digoksyna, werapamil, diltiazem.
EKG wykonano u 9-letniej dziewczynki, następuje stopniowe wydłużanie odstępu PQ, aż w pewnym momencie po załamku P nie ma kompleksu QRS (fot. 6).
EKG wykonano u 2-letniej dziewczynki, załamki 3 i 5 nie są przewiedzione, natomiast odstęp PQ jest stały i wynosi 0,22 s, rytm komór jest niemiarowy (fot. 7).
Blok AV IIIº u miesięcznego niemowlęcia. Rytm przedsionków miarowy: 130/min, rytm komór również miarowy: 85/min. Rytmy przedsionków i komór są całkowicie od siebie niezależne. Niebieskimi strzałkami zaznaczono regularną pracę przedsionków. Blok ten nieleczony prowadzi do NZK w przebiegu zespołu MAS (Morgagniego-Adamsa-Stokesa). Zespół MAS cechuje się krótkotrwałymi utratami przytomności, drgawkami i brakiem tętna, spowodowanymi skrajną bradykardią bądź przedłużającymi się przerwami pomiędzy kolejnymi cyklami (fot. 8).
2,5-letnia dziewczynka, częstoskurcz komorowy: 240/min (fot. 9).
Podsumowanie
Analiza EKG w pediatrii wymaga od badacza nie tylko znajomości podstaw elektrofizjologii i norm referencyjnych czasów trwania poszczególnych załamków, odstępów i odcinków. Właściwa analiza uzależniona jest także od doświadczenia osoby interpretującej zapis i umiejętnego wyciągania wniosków. W trzech częściach EKG w pediatrii zaprezentowaliśmy Państwu podstawy elektrofizjologii, od technicznych uwag dotyczących wykonania badania do najczęstszych problemów diagnostycznych, oraz zaproponowaliśmy metodę do oceny zapisów krzywej EKG. Pomimo olbrzymiego postępu w metodach diagnostycznych (historia EKG sięga ponad 120 lat) EKG dalej stanowi podstawowe narzędzie diagnostyczne w chorobach układu krążenia. Wynika to z jego prostoty, łatwego dostępu, niskich kosztów wykonania. Dzięki temu jest często wykorzystywane w medycynie ratunkowej. Mamy nadzieję, że udało nam się przedstawić w sposób jasny i zrozumiały podstawy interpretacji EKG w pediatrii, według naszej oceny zwracając uwagę jedynie na najważniejsze jej aspekty. Zadaniem każdej osoby zajmującej się medycyną ratunkową jest dbałość o wykorzystanie wszystkich możliwych badań w celu weryfikacji i oceny stanu pacjenta, który znajduje się w zagrożeniu zdrowia lub życia. Poprzez cykl
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”