EKG w pediatrii. Zaburzenia rytmu serca u dzieci – cz. IV - ratownicy24.pl

EKG w pediatrii. Zaburzenia rytmu serca u dzieci – cz. IV

Zaburzenia rytmu serca mogą wystąpić u dziecka w każdym wieku. Ich przebieg jest bardzo zróżnicowany: od całkowicie bezobjawowego aż po nagłą śmierć sercową (Sudden Cardiac Death, SCD). Lekarze zwracają uwagę, że w ostatnich latach dochodzi do zwiększenia liczby występowania zaburzeń rytmu serca u dzieci, co może mieć związek z dostępnością coraz lepszych narzędzi diagnostycznych. O zaburzeniach rytmu serca mówi się wówczas, gdy odbiega on od przyjętej dla danego wieku normy. Podstawowymi mechanizmami odpowiedzialnymi za występowanie zaburzeń rytmu są krążące fale nawrotne (ang. reentry) i zaburzenia automatyzmu. W diagnostyce EKG w pediatrii ratownicy medyczni powinni zwrócić szczególną uwagę na zaburzenia rytmu serca, które mogą być przyczyną wystąpienia w krótkim czasie nagłego zatrzymania krążenia.

Słowa kluczowe: EKG, EKG w pediatrii, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodnictwa impulsu elektrycznego

Przedstawiamy Państwu czwartą część EKG w pediatrii, w której zajmiemy się zaburzeniami rytmu serca u dzieci. Omówimy przyczyny i najważniejsze rodzaje zaburzeń rytmu serca u dzieci. Powiemy również o patofizjologii tych nieprawidłowości.

Prawidłowa praca serca jest wynikiem skoordynowanego przepływu impulsów elektrycznych w mięśniu sercowym. Podstawowym rytmem jest rytm zatokowy, spowodowany powolną depolaryzacją węzła zatokowego (SA) (1).

Zaburzenia rytmu serca mogą wystąpić u dziecka w każdym wieku. Ich przebieg jest bardzo zróżnicowany: od całkowicie bezobjawowego aż po nagłą śmierć sercową (Sudden Cardiac Death, SCD). W przeciwieństwie do osób dorosłych, u których zaburzenia rytmu mają...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.