Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 – podsumowanie wezwań
W czwartek 11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Ślaski Urząd Wojewódzki podsumował wezwania w ubiegłym roku. Operatorzy otrzymali 1,8 mln zgłoszeń, z czego około 800 tys. było bezzasadnych.
Ubiegły rok był nieco inny ze względu na wprowadzony stan epidemii. Zmiany odczuli również pracownicy CPR-ów. Jak zaznaczył dyrektor CPR w Katowicach, Tomasz Michalczyk, w przypadku tego rodzaju pracy nie ma możliwości wykonywania jej zdalnie, dlatego operatorzy przez cały czas byli obecni na swoich stanowiskach.
Pandemia wymusiła na operatorach dodatkowe zadania związane z dbaniem o bezpieczeństwo ratowników medycznych, strażaków i policjantów. Konieczne jest m.in. ustalenie kwestii związanych z ryzykiem zakażenia koronawirusem w miejscu interwencji. Wiąże się z tym obowiązek zadawania dodatkowych pytań dotyczących przebywania na kwarantannie i izolacji, co niejednokrotnie wywołuje oburzenie osób dzwoniących.
Stan epidemii spowodował, że na numer alarmowy częściej dzwoniono w celu zgłoszenia łamania przepisów związanych z obostrzeniami. Operatorzy odbierali również telefony z prośbami o pomoc – dotyczyło to w głównej mierze osób samotnych przebywających na kwarantannie. Zazwyczaj prosiły one o pomoc w zakupach czy wyprowadzenie psa na spacer. Rola operatora w takich sytuacjach sprowadza się do wskazania miejsca, gdzie oferowana jest pomoc.
Tomasz Nowak, koordynator zmiany, poinformował, że cały Wydział Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego został zaangażowany w walkę z epidemią. Pracownicy zajmują się dodatkowo m.in. obsługą infolinii dotyczącej tzw. wymazobusów czy miejsc w szpitalach zakaźnych.
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 jest dobrą okazja do tego, aby przypominać, w jakich sytuacjach powinno się z niego korzystać. Jest to numer alarmowy, z którego można korzystać w całej Unii Europejskiej. Kraje takie jak Dania, Finlandia, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia czy Szwecja przyjęły numer 112 jako swój jedyny lub podstawowy krajowy numer alarmowy.
Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/