Relacja z misji w Ugandzie - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Relacja z misji w Ugandzie

Pod koniec listopada ubiegłego roku w ramach Polskiej Misji Medycznej – Vasco Emergency Team zostałem skierowany wraz z zespołem na misję medyczną do Ugandy (wschodnia Afryka). W misji wziąłem udział ja, Jakub – pielęgniarz specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, Aleksandra – lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej, oraz Paula – pielęgniarka, specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Nasza trójka miała za zadanie przede wszystkim wesprzeć lokalny system opieki zdrowotnej poprzez rozpoznanie potrzeb mieszkańców – zarówno medycznych, jak i humanitarnych.

Przez dziesięć dni pomagaliśmy pacjentom w ramach tzw. „mobilnego punktu przyjęć”. Punkt działał na zasadzie podstawowej opieki zdrowotnej dla pacjentów pediatrycznych oraz osób dorosłych. Podczas naszego pobytu udzielaliśmy pomocy w trzech najbardziej ubogich obszarach miejscowości Mbarara, w południowo-zachodniej części Ugandy.

Najczęściej wykonywane przez nas czynności medyczne to badanie fizykalne i opatrywanie oraz leczenie powierzchownych ran. Zajmowaliśmy się również promowaniem szeroko rozumianego zdrowego trybu życia, edukacją pacjentów, zbieraniem podstawowych parametrów życiowych oraz konsultowaniem chorych i kierowaniem ich do ośrodków o wyższej referencyjności oraz specjalistów z innych dziedzin.

Prowadzony przez nas punkt cieszył się bardzo dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Korzystanie z punktu było darmowe – to szczególnie istotne dla ludności zmagającej się z biedą w kraju, w którym pomoc medyczna jest w większości płatna.

Językiem urzędowym w Ugandzie jest język angielski, ale mimo to często spotykaliśmy się z barierą językową i musieliśmy korzystać z pomocy tłumacza, który wyjaśniał nam lokalny dialekt. Dużym problemem w trakcie misji okazał się również brak elektryczności – niejednokrotnie zmuszeni byliśmy pracować z własnym źródłem światła, jakim była latarka czołowa.

Kolejnym wyzwaniem, któremu nasz zespół musiał stawić czoła, była logistyka pracy. Mając bardzo ograniczoną ilość wolnego miejsca, musieliśmy wytypować i zabrać ze sobą jedynie najpotrzebniejszy sprzęt, który podczas naszej misji był przenoszony najczęściej w plecakach osobistych lub torbie medycznej. Nie dysponowaliśmy pełnym zapleczem medycznym – mieliśmy do dyspozycji jedynie to, co byliśmy w stanie unieść. Leki i inne przedmioty jednorazowego użytku (np. środki opatrunkowe) udało się nam zakupić na miejscu w lokalnych aptekach.

Wyjazd był dla nas niezapomnianym przeżyciem i pozostawił nam ogromny bagaż doświadczeń. Wkrótce przystępujemy do certyfikacji przez World Health Organization. Po jej pomyślnym ukończeniu dołączymy do grona najlepszych organizacji, które niosą pomoc w ramach zespołów Emergency Medical Team, prowadząc działania ratownicze i medyczne na całym świecie w przypadku kryzysów humanitarnych lub klęsk żywiołowych.

Polska Misja Medyczna jest polską organizacją humanitarną niosącą pomoc medyczną w najbardziej potrzebujących krajach świata. Więcej informacji o wolontariacie medycznym oraz zespole PMM Vasco Emergency Team znajdziesz na stronie www.pmm.org.pl.

Autor tekstu i fotografii: Jakub Torma

Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.