Szkolenie dla ratowników medycznych z samoobrony w ambulansie
20 października odbyło się szkolenie dla ratowników medycznych z samoobrony w ambulansie.
Zorganizowało je Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. To nie pierwsza taka współpraca, wcześniej medycy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach m.in. z udzielenia pomocy medycznej po eksplozji materiałów wybuchowych. Natomiast ratownicy medyczni szkolili ratowników medycznych z pierwszej pomocy.
Zajęcia przygotował Wydział Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach oraz Oddział Prewencji Policji w Katowicach. Było to bezpłatne szkolenie, które miało na celu przygotowanie ratowników medycznych do obrony przed agresywnym pacjentem.
Podczas teoretycznej części szkolenia ratownicy wysłuchali wykładu lekarza psychiatrii. Zapoznali się także z prawnymi aspektami zastosowania obrony koniecznej. Natomiast w trakcie zajęć praktycznych medycy uczyli się:
- odpierania ataku i przytrzymywania agresywnego pacjenta,
- stosowania pozycji i zasłon przed atakiem,
- jak również opuszczenia ambulansu jako elementu obrony.
W szkoleniu wzięło udział 15 ratowników medycznych. Jak dowiedzieliśmy się od Dawida Lacha z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże. Ratownik podkreślił, że każdy z nich kiedyś spotkał się z agresją słowną lub fizyczną. Z tego powodu szkolenia będą kontynuowane.
Każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie potwierdzające jego udział w szkoleniu.