Gazometria w stanach nagłych - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Gazometria w stanach nagłych

Gazometria krwi, czyli analiza gazów we krwi tętniczej (ABG), jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych wykorzystywanych w praktyce SOR ze względu na szybki dostęp do wyników i możliwość ich interpretacji przez personel medyczny w  stosunku do innych badań laboratoryjnych krwi. W artykule autorzy szczegółowo opisali gazometrię krwi. Przedstawili m.in., jakie powinny być prawidłowe wyniki gazometrii krwi tętniczej i żylnej. Omówili także zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i ich charakterystykę. 

Słowa kluczowe

gazometria, krew, SOR

Gazometria krwi, czyli analiza gazów we krwi tętniczej (ABG), jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych wykorzystywanych w praktyce SOR ze względu na szybki dostęp do wyników i możliwość ich interpretacji przez personel medyczny w stosunku do innych badań laboratoryjnych krwi. Badanie wykonuje się z krwi tętniczej lub włośniczkowej arterializowanej, a wyniki dostarczają informacji dotyczących parametrów oceny skuteczności wymiany gazowej i równowagi kwasowo-zasadowej. Poprzez gazometrię krwi określa się parametry takie jak pH, ciśnienie parcjalne tlenu pO2, ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla CO2, stężenie wodorowęglanów, nadmiar zasad, stężenie CO2 oraz poziom wysycenia hemoglobiny tlenem.

Wymiana gazowa

W ujęciu ogólnym termin wymiany gazowej w płucach oznacza transport O2 z powietrza oddechowego do krwi (utlenowanie krwi) oraz CO2 z krwi do powietrza atmosferycznego (eliminacja CO2). Sam proces wymiany gazowej odbywa się pomiędzy pęcherzykami płucnymi a naczyniami włośniczkowymi poprzez właściwości dyfuzyjne cienkiej błony pęcherzykowo-włośniczkowej ściśle przylegającej do tych struktur.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.