Gdy śmierć przychodzi w milczeniu – próby samobójcze w Polsce w latach 2013-2017 - ratownicy24.pl

Gdy śmierć przychodzi w milczeniu – próby samobójcze w Polsce w latach 2013-2017

GDY_SMIERC_PRZYCHODZI_W_MILCZENIU
fot. iStock

Próby samobójcze towarzyszą ludzkości od początku jej istnienia. Według aktualnych prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba ofiar prób samobójczych w 2020 roku może sięgać nawet 1,5 miliona. Dane Eurostatu opublikowane w 2014 roku umiejscowiły Polskę na szóstym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, które są dotknięte problemem samobójstw. Według danych Komendy Głównej Policji w latach 2013-2017 w Polsce miało miejsce ponad 49 tysięcy prób samobójczych, z czego 57,5% zakończyło się zgonem. Celem artykułu jest przedstawienie informacji dotyczących płci i wieku osób podejmujących próby odebrania sobie życia oraz przyczyn i metod samobójstw na podstawie danych statystycznych publikowanych na stronach internetowych Policji.

Słowa kluczowe

próby samobójcze, samobójstwo

Każdego roku w okresach wzmożonego ruchu na polskich drogach media informują o liczbie wypadków drogowych oraz zabitych i rannych w nich osób. Choć liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się z 3357 w roku 2013 do 2831 w roku 2017, medialne newsy wciąż stają się sensacją otwierającą główne wydania wiadomości w największych stacjach telewizyjnych (1). Znacznie mniej słyszymy o ofiarach prób samobójczych. Poza głośnymi przypadkami śmierci gwiazd popkultury, zdarzenia związane z targnięciem się na własne życie są przemilczane, najczęściej z powodu szacunku do ofiar oraz ich rodzin.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.