Indywidualne środki ochrony dla ratownictwa medycznego - ratownicy24.pl

Indywidualne środki ochrony dla ratownictwa medycznego

Indywidualne środki ochrony
fot. iStock

Wzrost zagrożenia ze strony materiałów niebezpiecznych (zagrożenia CBRN/HAZMAT) wymusza na ratownictwie medycznym i medycynie ratunkowej odpowiednie przygotowanie. Jednym z elementów przygotowania jest wyposażenie personelu medycznego w indywidualne środki ochrony. Autorzy w artykule przedstawili analizę dostępnych środków ochrony możliwych do wykorzystania w ratownictwie medycznym, medycynie ratunkowej oraz medycynie katastrof, zaprezentowali własne wyniki badań i doświadczenia w ich zastosowaniu oraz zaproponowali modelowe rozwiązania.

Słowa kluczowe: CBRN, HAZMAT, indywidualne środki ochrony, ratownictwo medyczne, medycyna ratunkowa, medycyna katastrof

Materiały niebezpieczne stanowią według przewidywań naukowców jedno z głównych zagrożeń dla ludności w XXI wieku (1). Zagrożenia, jakie powodują, zmieniają środowisko funkcjonowania personelu medycznego działającego zarówno na poziomie przedszpitalnym, jak i szpitalnym. Ta zmiana warunków środowiskowych wymaga zabezpieczenia personelu medycznego w indywidualne środki ochrony dróg oddechowych i skóry.

Źródło zagrożeń

Współczesne zagrożenia ze strony materiałów niebezpiecznych znajdują swoje źródło w czynnikach biologicznych, chemicznych i radiacyjnych. Jeżeli zdarzenie, w którym zagrożenie tymi czynnikami powstało w sposób naturalny lub też jest konsekwencją wypadku, awarii, pożaru, katastrofy, mówimy o zagrożeniach HAZMAT (ang.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.