Izolator transportowy pacjenta. Wyzwania, możliwości, ograniczenia, edukacja, perspektywy na przyszłość
Możliwości izolacji pacjentów w trakcie transportu w systemie ratownictwa medycznego w Polsce
W ramach realizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim Projektu pn. „Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE – koordynacja i standaryzacja” zostało przeprowadzone przez ZMKiPD badanie ankietowe wśród jednostek i pracowników systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) oraz dyspozytorni medycznych na temat możliwości izolacji pacjentów wysoce zakaźnych w trakcie transportu. Wśród 122 badanych dysponentów zespołów ratownictwa medycznego możliwość transportu pacjenta, przy wykorzystaniu komory izolacyjno-transportowej, będącej na wyposażeniu stacji pogotowia ratunkowego, posiada 35% (43/122) jednostek.
Spośród 27 ankietowanych dyspozytorni medycznych 17 podmiotów (65%) zadeklarowało, że w ich rejonie dysponowania istnieje możliwość transportu pacjenta przy wykorzystaniu komory izolacyjno-transportowej, będącej na wyposażeniu stacji pogotowia ratunkowego. Według respondentów, w sześciu (23%) rejonach dysponowania nie ma możliwości realizacji takiego transportu. W trzech przypadkach (12%) dyspozytornie nie posiadają jakiejkolwiek wiedzy na ten temat.
Spośród 199 szpitali, które odpowiedziały na ankietę, w 62 (32%) istnieje możliwość przeprowadzenia transportu pacjenta przy wykorzystaniu komory izolacyjno-transportowej dostarczonej z rezerw wojewody lub rezerwy centralnej. W prawie połowie jednostek szpitalnych, 49% (97/199), nie ma takiej możliwości, a 20% (40/199) ankietowanych szpitali nie wie o takiej możliwości.
Spośród 665 ankietowanych, z czego 78% (516 respondentów) stanowią pracownicy systemu PRM, na pytanie o możliwość wykorzystania izolatora transportowego w miejscu pracy pozytywną odpowiedź zaznaczyło 25% ankietowanych (169/665). Ponad połowa respondentów, bo 353 pracowników PRM i jednostek współpracujących (53%), wskazała, że nie ma możliwości wykorzystania w swoim miejscu zatrudnienia izolatora transportowego. Natomiast 22% ankietowanych (143/665) nie wie o takiej możliwości.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”