Izolator transportowy pacjenta. Wyzwania, możliwości, ograniczenia, edukacja, perspektywy na przyszłość
Dodatkowe wyzwania stanowią: pacjent i jego stan kliniczny, zachowanie, brak chęci czy ograniczone możliwości współpracy z personelem medycznym. Pacjent może wymagać sedacji ze względu na istniejące nadmierne pobudzenie i brak współpracy, które mogą wynikać bezpośrednio z czynników medycznych (np. niedotlenienie) lub psychicznych (np. klaustrofobia) czy strachu będącego skutkiem świadomości konsekwencji zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną.
Brak właściwego wyposażenia i przeszkolenia personelu medycznego wykonującego transport wysoce zakaźny uniemożliwia jego właściwe przeprowadzenie lub znacząco zwiększa ryzyko kontaminacji i transmisji zakażenia. We wspomnianym badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dysponentów ZRM (n = 122), jedynie 29% (n = 35) podmiotów deklarowało przeprowadzenie ćwiczeń symulacyjnych z zakresu procedur postępowania z zagrożeń biologicznych w ostatnich pięciu latach (2016-2021).
Edukacja personelu medycznego
Zdobycie samej wiedzy teoretycznej na temat zasad postępowania w zagrożeniach biologicznych okazuje się niestety niewystarczające dla poprawnego wykorzystania przedstawionych wyżej zasad transportu pacjenta wysoce zakaźnego przy wykorzystaniu izolatora transportowego. Odmienność środowiska pracy, ograniczenia i trudności wynikające z wykorzystania izolatora transportowego i środków ochrony indywidualnej powodują, że dopiero zdobycie praktycznych umiejętności podczas szkoleń warsztatowych pozwala na bezpieczne działanie. Dobrze opracowane szkolenia praktyczne pozwalają zapoznać się z budową, zasadami działania i specyfiką obsługi sprzętu izolacyjnego oraz ŚOI. Ćwiczenia symulacyjne pozwalają wykonać w sposób bezpieczny medyczne czynności ratunkowe na symulatorach, a przede wszystkim przećwiczyć sytuacje awaryjne. Symulacja zdarzenia pozwala przećwiczyć poszczególne procedury w praktyce na etapach podjęcia pacjenta zakaźnego, umieszczenia go w komorze izolacyjno-transportowej, przeniesienia i przekazania do środka transportu, postępowania podczas transportu wraz z jego zabezpieczeniem medycznym w trakcie całego procesu postępowania przedszpitalnego.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”