Jakie wyzwania czekają na polskie ratownictwo medyczne w 2023 roku?
Co z ujednoliceniem poziomu wynagrodzeń ratowników i pielęgniarek? Jak będzie wyglądać funkcjonowanie samorządu? Marcin Borowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych skomentował w rozmowie z „Pulsem Medycyny” wyzwania, z którymi będzie się mierzyć polskie ratownictwo w 2023 roku.
Wynagrodzenie ratowników
Jedną z ważnych obecnie kwestii dotyczących środowiska ratowniczego jest wysokość wynagrodzeń. Znowelizowana w 2022 roku ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia gwarantuje co prawda podwyżki, ale tylko ratownikom, który są zatrudnieni na etacie. Jak mówi Marcin Borowski: – Teoretycznie – środki finansowe przyznane na realizację zapisów tej ustawy mają być przeznaczone dla wszystkich ratowników medycznych, nie tylko tych etatowych, dlatego będziemy bacznie przyglądać się sytuacji.
Istotną kwestią jest również różnica w wynagrodzeniach pielęgniarek i ratowników medycznych pracujących w karetce. Pomimo tego, że obie grupy wykonują podczas pracy takie same obowiązki, to ratownicy zarabiają mniej. – Są już wyroki sądowe nakazujące wyrównanie pensji ratownikom medycznym w odniesieniu do zarobków pielęgniarek. Chcielibyśmy, aby te wynagrodzenia zostały ujednolicone, ponieważ zgodnie z zapisami kodeksu pracy za wykonanie tej samej pracy należy nam się taka sama zapłata – stwierdził szef OZZRM.
Samorząd ratowników medycznych
Przyjęta pod koniec 2022 r. ustawa o zawodzie ratownika medycznego zakłada m.in. utworzenie samorządu. Do 31 stycznia trwa nabór kandydatów do Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników Medycznych.
– Zgodnie z zapisami ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, ma on powstać w ciągu 6 miesięcy. Będzie więc to czas wytężonej pracy. Trzeba wybrać najpierw delegatów na pierwszy Krajowy Zjazd Ratowników Medycznych, a następnie, podczas zjazdu, przewodniczącego i pozostałych członków, którzy będą reprezentowali ponad 20 tys. ratowników medycznych w Polsce – powiedział szef OZZRM.
Jak podkreśla Borowski, potrzebne jest zaangażowanie ze strony środowiska, ponieważ „skonsolidowanie wszystkich ratowników z całej Polski to nie lada wyzwanie”.
Dodatki za pracę w godzinach nocnych i świątecznych
Przewodniczący OZZRM omówił też kwestię przysługujących ratownikom dodatków do wynagrodzenia. Wojewodowie nie wypłacają już dodatkowych środków za pracę w dni świąteczne i w godzinach nocnych.
– Do grudnia 2022 r. dodatki te były wypłacane przez wojewodów, którzy teraz przesyłają informacje, że dodatkowego wynagrodzenia nie będzie. Zdaniem resortu zdrowia powinny być one wypłacane dalej – do momentu, kiedy obowiązuje stan zagrożenia epidemiologicznego, czyli do końca marca 2023 r. W związku z tym dodatki te prawnie należą się ratownikom i co do tego nie ma żadnych wątpliwości – powiedział Borowski.
Marcin Borowski zapowiedział ponadto, że OZZRM będzie wracał do tematu wcześniejszych emerytur dla ratowników.
Źródło: Puls Medycyny