Jakie zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej?
W przyszłym roku rząd ma wprowadzić nowy pilotaż funkcjonowania nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej. Już pojawiają się pierwsze obawy.
Zmiany w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są zapowiadane już od maja tego roku. Pracę nad projektem trwają i rząd zapowiada, że ma on wejść w życie w pierwszej połowie przyszłego roku. Od tego momentu w szpitalach mają funkcjonować całodobowe ambulatoria, a lekarze będą przyjmować pacjentów na zasadzie trzy-etapowego kontaktu.
Pierwszy z nich to wstępna diagnostyka oraz e-rejestracja. Drugi zakłada sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych. Trzeci etap, który podlega największej krytyce, ma polegać na interwencji karetki ratownictwa medycznego i transportu do szpitalnego oddziału ratunkowego.
Senator Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, podkreśla, że na razie niewiele wiadomo o projekcie. Zwraca jednak uwagę na fakt, że według tych założeń na SOR-y będą trafiać pacjenci, którzy wcale tego nie wymagają. Będzie to dodatkowe obciążenie dla i tak już ledwo funkcjonujących oddziałów ratunkowych.
Wiceminister zdrowia poinformował, że wiele świadczeń może być realizowanych w ramach teleporad. Jednak zdaniem Władysława Perchaluka, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, to również przyczyni się do zbyt dużej ilości pacjentów na SOR-ach. Zaznacza tym samym, że zmiany w kwestii nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są potrzebne, ale proponowany projekt doprowadzi jedynie do przeciążenia oddziałów ratunkowych.
źródło: www.rynekzdrowia.pl