Już jest nowy numer czasopisma „Na Ratunek”!
Szanowni Czytelnicy!
Bardzo mi miło przywitać się z Państwem w kolejnym numerze naszego czasopisma. W chwili obecnej cały świat ratownictwa medycznego oraz medycyny ratunkowej w naszym kraju żyje projektem rozporządzenia ministra zdrowia. Projekt ten ma na celu zmiany w rozporządzeniu w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Aktualnie jest on na etapie konsultacji społecznych. Nie będę się krył z moim poglądem, że projekt budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony, wprowadza zmiany, na które bardzo długo czekaliśmy – włącza do katalogu czynności wykonywanych przez ratownika medycznego m.in. cewnikowanie pęcherza moczowego (co zapewne nieco odciąży SOR-y, gdzie trafiają pacjenci przekazani przez ZRM z powodu zatkanego cewnika, będącego do wymiany), możliwość wykonywania badania USG wg określonych protokołów po ukończeniu certyfikowanego szkolenia czy możliwość podania ketaminy (nie tylko do RSI, ale też jako leku sedującego i o działaniu przeciwbólowym), prasugrelu oraz kwasu traneksamowego (brawo MZ, minęło tyko 9 lat od badania CRASH-2, które dowiodło zmniejszenia śmiertelności po zastosowaniu tego leku w urazach przebiegających z krwawieniem!). Z drugiej strony, nadaje możliwość wykonywania intubacji pacjenta w sytuacjach poza NZK po podaniu leków zwiotczających. Jako dość zastanawiające odbieram dołączenie do wykazu leków dopaminy, która w mojej ocenie jest jedną z najgorszych amin presyjnych, z bardzo licznymi działaniami ubocznymi.
Mam nadzieję, że przy całej tej sprawie w końcu ktoś pójdzie po rozum do głowy i zaproponuje odpowiednie rozwiązania systemowe, które pomogą grupie zawodowej ratowników medycznych wdrożyć się do nowej sytuacji. Powstaną ogólnopolskie wytyczne, protokoły i schematy intubacji, doboru oraz dawkowania leków w RSI. Przeprowadzi się szkolenia oraz kursy, które umożliwią nabranie doświadczeń w nowych procedurach. Tak, aby ratownicy medyczni nie zostali z tym zostawieni sami sobie, gdzie na dzień po wprowadzeniu nowych zmian otrzymają od swoich przełożonych jedynie nowy sprzęt do dołożenia w plecakach, ampulariach czy szafkach ambulansów.
Musimy pamiętać, że powyższe zmiany to nie tylko nowe możliwości, ale przede wszystkim nowe obowiązki. Liczę, że każdy z Państwa będzie chciał się wypowiedzieć w tej dyskusji, a może nawet napisze do Ministerstwa Zdrowia swoje opinie.
W obecnym numerze naszego czasopisma wiodącym tematem jest porażenie prądem elektrycznym oraz postępowanie ratownicze w tym zakresie. Warto zapoznać się z powyższym artykułem przed sezonem wakacyjnym, który generuje częściej takie zdarzenia. Z wielką ciekawością zapoznałem się z artykułem dotyczącym krwotoków podpajęczynówkowych, które często stanowią trudność diagnostyczną (kogo z nas nie boli od czasu do czasu głowa?). Kolejnym artykułem jest dalsza część opracowania dotyczącego użycia czynników CBRNE – głównie objawów, jakie mogą one wywoływać. Bliski mojemu sercu ze względu na hobby jest artykuł dotyczący choroby dekompresyjnej, zwłaszcza że większość z tych zdarzeń właśnie jest przed nami, w zbliżającym się sezonie letnim, który umożliwia rekreacyjne nurkowanie w coraz cieplejszych wodach (ja już wykonałem przegląd mojego sprzętu nurkowego na ten sezon, 😊 teraz tylko czekam na okazję na wyjazd i nurkowanie). Proponuję Państwu także zapoznanie się z artykułem, który dotyczy projektu samorządu zawodowego ratowników medycznych (moim zdaniem powinien on powstać już dawno i aktywnie brać udział w rozwoju tej grupy zawodowej) oraz artykułem dotyczącym wykonywania USG płuc w protokole BLUE (tak, też jestem entuzjastą wykonywania USG POCUS). Zachęcam także do zapoznania się z pozostałymi artykułami tego numeru.
Wielkimi krokami zbliżamy się do sezonu wakacyjnego, sam z utęsknieniem oczekuję na nadchodzący urlop. Życzę Państwu owocnego wypoczynku oraz zdrowia w czasie wakacyjnych eskapad. A tym koleżankom i kolegom, którzy w tym sezonie będą dbali o nasze bezpieczeństwo, spokojnych dyżurów i jak najmniej pracy!
Tomasz Sikora
Spis artykułów:
- Oparzenie elektryczne w praktyce ratownika medycznego
- Krwotok podpajęczynówkowy (SAH) – kiedy nieurazowy ból głowy powinien niepokoić?
- Choroba dekompresyjna – postępowanie ratownicze
- Symptomy zdarzeń CBRNE – część 2. Objawy i stany nagłe spowodowane przez użycie czynnika CBRNE wkrótce dostępny
- Postępowanie ratunkowe w warunkach przedszpitalnych i szpitalnych wobec poszkodowanego z urazem wielonarządowym – opis przypadku
- Podstawy badania ultrasonograficznego płuc wkrótce dostępny
- Modyfikacje algorytmu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS) w latach 2000-2021 na podstawie wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji wkrótce dostępny
- Postrzeganie kobiet pracujących w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne przez przedstawicieli swojej grupy zawodowej
- Wywiad z Paramedicphotoart wkrótce dostępny
- Odpowiedzialność zawodowa ratowników medycznych w świetle najnowszego projektu ustawy wkrótce dostępny
- Samorząd zawodowy ratowników medycznych w świetle najnowszego projektu ustawy wkrótce dostępny