Kolejna kawa na dyżurze – czyli wpływ metyloksantyn na organizm
Kawa jest dla człowieka źródłem nie tylko kofeiny, ale również metyloksantyn, które w znacznym stopniu wpływają na nasz organizm. Kofeina pobudza nasz organizm, nakręca metabolizm, przyśpiesza przemianę materii, akcję serca i oddychanie. Tym samym powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i temperatury, poprawia przepływ krwi przez mózg. Dzieje się tak, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne w mózgu, jednak kurczy je w narządach trzewnych.
Słowa kluczowe
kofeina, metyloksantyny, kawa, zespół odstawienny
Magiczne słowo „metyloksantyny” powoduje, że przestajemy się koncentrować na temacie i idziemy sobie zrobić kawę, by nie usnąć. A właśnie w kawie znajduje się jedna z metyloksantyn, czyli kofeina. Zrobiona z 1 łyżeczki kawa będzie zawierała ok 40 mg kofeiny w przypadku mielonej i 60 mg jeśli zrobimy rozpuszczalną (tyle kofeiny, co w tabliczce czekolady gorzkiej). Potem „dla zdrowia” wypijemy białą herbatę (zawartość kofeiny: >40 mg/200 ml), modny napój z guaraną i zjemy pomelo (oba zawierają kofeinę). Do tego napój energetyczny na ciężką godzinę, o coli nie wspominając. Przygotujmy się zatem na: tachykardię, niepokój, zaburzenia pamięci, drżenie rąk, a wszystko nasilimy naszym dyżurowym narkotykiem, czyli adrenaliną.
Działanie kofeiny
W czym jeszcze zawarta jest kofeina? Znajduje się w kawie, herbacie czarnej (zawiera też garbniki o słabym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym), zielonej, białej, kakaowcu (Theobroma cacao), coli (Cola nitida, Cola acuminata), guaranie, mate (
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”