Krew i jej znaczenie dla pacjentów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) - ratownicy24.pl

Krew i jej znaczenie dla pacjentów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK)

NAR_4_20_warto_wiedziec_KREW_I_JEJ_ZNACZENIE_DLA_PACJENTOW_RCKiK_iStock-147057283
Fot. iStock

Krew to płyn ustrojowy, rodzaj tkanki łącznej. Krąży w zamkniętym układzie naczyń krwionośnych. Składa się w około 55% z płynnego osocza oraz w około 45% z zawieszonych w nim elementów morfotycznych: erytrocytów (czerwone krwinki), leukocytów (białe krwinki), trombocytów (płytki krwi) (3). W artykule przedstawiono podstawowe informacje odnośnie do krwi oraz dane obrazujące zapotrzebowanie na konkretne jednostki.

Słowa kluczowe

krew, transfuzja, koncentrat krwinek czerwonych

Główną funkcją krwi jest rozprowadzanie substancji do tkanek oraz odprowadzanie produktów przemiany materii z tkanek. Erytrocyty zawierają hemoglobinę, tj. białko wiążące gazy oddechowe (tlen i dwutlenek węgla), dzięki której przenoszą je z płuc i do płuc. Osocze transportuje hormony oraz substancje odżywcze i metabolity w postaci wolnej lub związane z białkami nośnikowymi (1).

Ponadto krew odgrywa istotną rolę w mechanizmach obronnych. Leukocyty są częścią układu odpornościowego; produkują immunoglobuliny, odpowiadają za pamięć immunologiczną, część z nich pełni funkcje fagocytarne, czyli pożera obce cząsteczki. Krzepliwość krwi jest zależna od szeregu białek, z których najważniejszym jest fibrynogen, oraz od płytek krwi budujących skrzep.

Komórki krwi (k...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.