Kurs postępowania w stanach nagłych jednak nie będzie wymagany?
W projekcie nowelizacji ustawy o PRM znalazł się zapis, który informuje o obowiązkowym kursie dla pracowników systemu z zakresu postępowania z pacjentami w stanach nagłych.
W treści projektu zaznaczono, że z obowiązku odbycia kursu zwolnieni są lekarze specjaliści medycyny ratunkowej, intensywnej terapii, anestezjologii i intensywnej terapii, a także pielęgniarki z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego lub w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki oraz osoby odbywające specjalizacje w tych dziedzinach.
Wśród zawodów zwolnionych z obowiązku odbycia kursu postępowania z pacjentami w stanach nagłych nie wymieniono ratowników medycznych. O to, czy ratownicy medyczni będą zobowiązani do odbycia takiego kursu zapytał resort zdrowia Kacper Mazurkiewicz, prowadzący na Facebooku profil Medycyna Karetkowa – czyli moim zdaniem o systemie.
– Kurs stanów nagłych wprowadza nam wiele zamieszania. Brzmi to dość enigmatycznie, trudno stwierdzić, o co dokładnie chodzi. Budzi się w nas wiele emocji, bo dlaczego mają być zwolnieni lekarze specjaliści i pielęgniarki specjalistki, a ratownicy nie? – napisał Kacper Mazurkiewicz.
Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pytanie dotyczące kursu. Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w MZ Agnieszka Tuderek-Kuleta przekazała, że w grupie zawodów zwolnionych z obowiązku znajdują się również ratownicy medyczni. Dyrektor podkreśliła, że projekt nowelizacji ustawy o PRM przedstawia wstępne założenia, które będą w trakcie dalszych prac legislacyjnych poddawane konsultacjom i uzgodnieniom.
Źródło: Rynek Zdrowia