Lean management w medycynie ratunkowej - ratownicy24.pl

Lean management w medycynie ratunkowej

Zarządzanie Lean wprowadzono w zakładach Toyoty w Japonii, aby uniknąć bankructwa. Narzędzia Lean okazały się wspaniałym rozwiązaniem problemów w przemyśle samochodowym, przez co najlepsi menedżerowie zapragnęli zastosować je w ochronie zdrowia. W krajach takich, jak Wielka Brytania, Dania czy Szwecja wprowadzono ten rodzaj zarządzania do medycyny. Bogate kraje oszczędzają i próbują pracować bardziej efektywnie. A jak wygląda sytuacja w Polsce? Przygotowaliśmy krótką ankietę dotyczącą wybranych elementów Lean i stwierdziliśmy, że nie jest to popularne narzędzie poprawy jakości pracy.

Słowa kluczowe: zarządzanie Lean, PDCA, Six Sigma, jakość

Lean w medycynie definiuje się jako strategię zarządzania, opierającą się na dostarczaniu pacjentom usług, jakich oczekują, w jak najprostszy sposób, z zachowaniem szacunku dla pracowników placówki medycznej. Lean jest zatem zarządzaniem ukierunkowanym m.in. na oszczędności i redukcję marnotrawstwa, z zachowaniem wysokiego standardu usług.

Czym jest zarządzanie Lean w medycynie?

W krajach rozwiniętych implementowano zarządzanie Lean w medycynie, w tym również w medycynie ratunkowej. Kadra zarządzająca szpitalami oraz zespołami ratownictwa medycznego, a także opieką ambulatoryjną wprowadza lub interesuje się narzędziami Lean (1). Niektóre kraje europejskie implementowały Lean bardzo szeroko w medycynie już od wielu lat (2). Oszczędności i ułatwienie pracy są ważnymi argumentami za wprowadzeniem tych metod do praktyki medycznej w Polsce (3), jednak najważniejsze są: obserwowane podniesienie satysfakcji pacjentów, zwiększenie bezpieczeństwa i usprawnienie pracy (4-6). Ogólną zasadą

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.