Leki przeciwwymiotne w zespołach ratownictwa medycznego – metoclopramid, ondansetron, tietylperazyna
Dyskusja i dostępne badania
Zostały przeprowadzone badania mające na celu porównanie metoclopramidu, ondansetronu i placebo (0,9-proc. NaCl) w leczeniu nudności i wymiotów u dorosłych pacjentów w oddziale pomocy doraźnej. Wyniki były do siebie zbliżone i nie zaobserwowano istotnych różnic w porównaniu tych leków do placebo. Większość pacjentów we wszystkich grupach była zadowolona z leczenia (15).
U dzieci poddanych radioterapii i chemioterapii ondansetron przeważa nad metoclopramidem. Należy pamiętać, że metoclopramid jest lekiem drugiego rzutu u dzieci w przypadku wymiotów. Torecan jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci poniżej 15. rż. (16).
Nudności i wymioty mogą być również powikłaniami obrażeń głowy wynikających ze zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego. Porównując działanie przeciwwymiotne metoclopramidu i ondansetronu w urazach głowy, stwierdzono, że ich skuteczność leczenia jest podobna. Jednak działania niepożądane, takie jak lęk i zmęczenie występujące po metoclopramidzie, wskazują na lepsze wyniki dla ondansetronu (17). Co ciekawe, wg International Trauma Life Support (wydanie 7 z roku 2015) należy unikać stosowania leków przeciwwymiotnych w obrażeniach czaszkowo-mózgowych, ponieważ część z nich może obniżyć poziom świadomości poszkodowanego.
Piśmiennictwo
- Campbell J.E.: International Trauma Life Support – ratownictwo przedszpitalne w urazach. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2015, 197-198.
- Mokrowiecka A., Małecka-Panas E.:
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”