Leki spotykane w domu pacjenta chorującego na choroby związane z układem krążenia - ratownicy24.pl

Leki spotykane w domu pacjenta chorującego na choroby związane z układem krążenia

NAR_4_21_know-how_LEKI_CHORUJACEGO_NA_CHOROBY_UKLADU_KRAZENIA_iStock-925143794
Fot. iStock

Jednym z podstawowych zagadnień dotyczących badania podmiotowego pacjenta jest pytanie o choroby współistniejące. Niestety, nie zawsze pacjent jest w stanie wymienić rozpoznane u niego choroby. Pomocne są wtedy leki, które przy sobie posiada. W artykule zostały opisane leki wykorzystywane w leczeniu chorób związanych z układem krążenia.

Słowa kluczowe
leki, ratownictwo medyczne, układ krążenia

Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zespół ratownictwa medycznego (ZRM) podejmuje medyczne czynności ratunkowe (MCR) w warunkach pozaszpitalnych w miejscu zdarzenia, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące stan nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Przewagą interwencji ZRM są zachorowania, które mają miejsce głównie w warunkach domowych. Oczywiście zachorowania wymagające interwencji ZRM mogą dotyczyć każdego z układów ludzkiego organizmu. Jednak zdecydowana większość dotyczy układu krążenia. Pomimo różnych sytuacji wymagających interwencji ZRM, w miejscu zdarzenia załoga ambulansu musi przeprowadzić badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta.

Badanie podmiotowe

W ramach badania podmiotowego przeprowadzany jest wywiad, który określa się pierwszą lub kolejną rozmową z pacjentem (o ile jego stan na to pozawala – jeżeli nie, to wywiad ten próbuje uzyskać się od osób bliskich lub bezpośrednich świadków zaistniałej sytuacji), pozwalającą określić takie elementy jak: przeszłość chorobową, choroby współistniejące, zażywane leki, alergie na leki czy spożywane posiłki. W przypadku pracy ZRM często wywiad ten zbiera się w oparciu o akronim SAMPLE, który jest elementem składowym sześciu podstawowych informacji uzyskiwanych na temat pacjenta.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.