Masywny krwotok - ocena i utrzymanie zdolności żołnierzy do zabezpieczenia w poszczególnych strefach symulowanego środowiska taktycznego – doniesienie wstępne - Strona 5 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Masywny krwotok – ocena i utrzymanie zdolności żołnierzy do zabezpieczenia w poszczególnych strefach symulowanego środowiska taktycznego – doniesienie wstępne

Masywny krwotok - dyskusja

Gotowość do efektywnego zabezpieczenia odwracalnych przyczyn zgonów na polu walki powinna stanowić standard wśród żołnierzy realizujących zadania operacyjno-taktyczne. Badanie przeprowadzone w ramach kursu Combat Life Saver pokazuje istotną statystycznie różnicę w nabyciu umiejętności założenia opaski uciskowej w symulowanym środowisku taktycznym. Jednakże w opinii autorów kurs typu CLS powinien być początkiem drogi edukacyjnej z zakresu medycyny pola walki oraz mieć swoje kontinuum w postaci nauki technik zabiegów symulacji medycznej w jednostkach macierzystych żołnierzy w powtarzalnych jednostkach czasu, nie dłuższych aniżeli 3 miesiące.

Pragniemy zwrócić uwagę, że ultrasonograf może stanowić dodatkowe, obiektywne narzędzie potwierdzenia prawidłowego założenia opaski uciskowej na kończynie w przypadku, gdy ekspozycja kończyny, np. w trakcie długiej ewakuacji, nie jest możliwa lub warunki świetlne otoczenia nie sprzyjają dokładnemu zbadaniu kończyny. Należy pamiętać, że brak przepływu w naczyniach, szczególnie dystalnych, może być spowodowany głębokim stopniem wstrząsu hipowolemicznego, a tym samym centralizacją układu krążenia, dlatego rekomendujemy przyłożenie głowicy USG jak najbardziej proksymalnie do miejsca aplikacji opaski uciskowej oraz, jeżeli to możliwe, sprawdzenie przepływu na drugiej kończynie w podobnej wysokości. Specyfika środowiska taktycznego niekiedy wymaga od żołnierzy postępowania ratunkowego opartego na zdolnościach sensomotorycznych, czyli tzw. pamięci ruchowej/mięśniowej. Jak wspomniano na wstępie, główną odwracalną przyczyną zgonów na polu walki jest masywny krwotok z kończyn, dlatego wymaga się od żołnierzy, aby na etapie przygotowania do misji utrzymywali 100-proc. zdolność do efektywnego tamowania krwotoków za pomocą opaski uciskowej.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.