Mazowsze: Nowe zasady dezynfekcji karetek
W Warszawie ambulanse cały czas wyjeżdżają do chorych z COVID-19. Żeby ułatwić pracę zespołom ratownictwa medycznego opracowano nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek.
Ratownicy przeciętnie realizują od 16-18 interwencji w ciągu doby. To 22 godziny pracy w karetce. Gdy w szpitalach brakuje łóżek, zespoły szukają miejsca w różnych placówkach. Każdorazowo po wyjeździe do pacjenta covidowego obowiązkowa jest dezynfekcja pojazdu. Mazowiecki Urząd Wojewódzki jednak te zasady zmienił.
Najnowsze wytyczne mówią, że już nie trzeba dokładnie dezynfekować ambulansu. Wystarczy jedynie wietrzenie karetki i spryskanie kombinezonów, po czym można ruszyć do kolejnego pacjenta zakażonego koronawirusem. Nowe zalecenia dotyczą tylko wezwań, w przypadku których po pacjencie covidowym transportowana jest kolejna zakażona osoba. W innym wypadku (transport osoby z wynikiem negatywnym lub osoby niepewnej) dalej obowiązuje pełna dekontaminacja pojazdu.
Ratownicy zwracają uwagę, że nie da się przewidzieć do jakiego pacjenta dostanie się wezwanie. Może się okazać, że po drodze do pacjenta covidowego, dostaną wezwanie do trzymiesięcznego dziecka z zatrzymaniem krążenia, które nie ma covida. Mając niezdezynfekowaną karetkę, ratownicy nie będą w stanie mu pomóc. Po drugie zmiana zasad powoduje, że czas pracy w kombinezonie się niebezpiecznie wydłuża. A to właśnie podczas odkażania ambulansów ratownicy mieli chwilę odpoczynku.
Źródło: www.tvn24.pl