Medyczne czynności ratunkowe i konsekwencje w ich niepodjęciu przez RM
Celem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) jest zapewnienie pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego (1). Cel ten bez wątpienia należy postrzegać jako realizację elementarnych zadań państwa, wynikających z art. 68 ustawy zasadniczej, stanowiącym prawo do ochrony zdrowia (2). Głównym tematem artykułu są medyczne czynności ratunkowe i konsekwencje w ich niepodjęciu przez ratownika medycznego.
Słowa kluczowe:
medyczne czynności ratunkowe
Zgodnie z ustawową definicją (art. 3 pkt 8) stan nagłego zagrożenia jest to „stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała, lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia” (1).
Z kolei medyczne czynności ratunkowe (art. 3 pkt 4) są to „świadczenia opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielane przez jednostkę systemu, o której mowa w [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!