Nadal bez kar za brak lekarza w karetce specjalistycznej
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, który ma po raz kolejny wydłużyć okres bez kar umownych dla dysponentów za brak lekarza w obsadzie karetki typu „S”.
Kary umowne dla dysponentów za brak lekarza w obsadzie ZRMS zostały zamrożone w czasie pandemii. Zespoły specjalistyczne mogły jeździć bez lekarzy pod warunkiem zapewnienia w składzie zespołu co najmniej trzech osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu.
Resort zdrowia planuje po raz kolejny wydłużyć okres, w którym kary za brak lekarza w obsadzie nie będą nakładane. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Decyzja ministerstwa spowodowana jest aktualnym wskaźnikiem deficytu lekarzy w karetkach specjalistycznych. – Deficyt lekarzy w ZRM S utrzymuje się nadal i obecnie w skali kraju wynosi 57% – podkreśla MZ w uzasadnieniu projektu.
Kary dla dysponentów za braki w obsadzie karetek „S” są na ten moment zamrożone do 31 grudnia 2024 r. Zgodnie z projektem rozporządzenia okres ten ma zostać wydłużony, a kary umowne mają zostać wprowadzone dopiero od 30 czerwca 2025 roku.
Jak podkreśla ministerstwo zdrowia, jest to rozwiązanie tymczasowe – z uwagi na zmiany, jakie mają zostać wprowadzone w ustawie o PRM. – Procedowany obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (UD43) zakłada, że od dnia 1 lipca 2025 r. nastąpi zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne, na podstawie nowych planów działania systemu, przygotowanych przez wojewodów zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi liczby i rodzajów zespołów. Ww. projekt zakłada, że pojawi się nowy typ zespołów – motocyklowe jednostki ratownicze. Z kolei podstawowe zespoły ratownictwa medycznego (ZRM P) zostaną podzielone na 2- i 3-osobowe, ze zróżnicowaną wyceną stawki dobowej – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Zakładany termin wprowadzenia rozporządzenia w życie to 30 grudnia 2024 r.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Rynek Zdrowia
Wykup subskrypcję serwisu ratownicy24.pl i zyskaj dostęp do materiałów, dzięki którym usprawnisz swoją pracę. Kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej!