Nagłe zatrzymanie krążenia spowodowane licznymi obrażeniami ciała - postępowanie - ratownicy24.pl

Nagłe zatrzymanie krążenia spowodowane licznymi obrażeniami ciała – postępowanie

Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne (ALS) są jednym z lepiej opisanych algorytmów w medycynie. Publikacje Wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji od kilku lat regulują i standaryzują postępowanie w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Należy pamiętać o tym, że mimo znajomości i stosowania aktualnych standardów prowadzenie ALS w każdym przypadku wygląda inaczej. Można postawić tezę, że jeśli chodzi o nagłe zatrzymanie krążenia, to nigdy nie ma dwóch takich samych przypadków. Spowodowane jest to indywidualnymi obciążeniami pacjenta oraz główną przyczyną NZK. W niniejszym artykule autor zwraca uwagę na rolę uniwersalnego algorytmu ALS oraz potencjalnie odwracalne przyczyny NZK u dorosłych, ponadto została poddana analizie akcja ratunkowa prowadzona u mężczyzny z NZK spowodowanym licznymi obrażeniami ciała.

Słowa kluczowe: nagłe zatrzymanie krążenia, uraz, obrażenia ciała, pożar, oparzenia, algorytm

Rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia (NZK) nie powinno stanowić problemu dla członków zespołu ratownictwa medycznego. Elementem, który ma za zadanie uporządkować pracę ratowników, jest schemat ABCDE. Schemat ten wskazuje działania, jakie muszą być podjęte w określonej kolejności. Następnym elementem prowadzenia czynności jest identyfikacja rytmu i zakwalifikowanie go do grupy defibrylacyjnych lub niedefibrylacyjnych. Dotychczas publikowany uniwersalny algorytm ALS (PRC) nie odnosił się jednoznacznie do zatrzymania krążenia spowodowanego obrażeniami ciała.

Należy pamiętać, że urazy i towarzyszące im obrażenia ciała stanowią coraz większy problem naszego społeczeństwa. Obrażenia ciała są nadal główną przyczyną zgonów w grupie pacjentów od 1. do 44. roku życia (1).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.