Nie będzie kar za braki w obsadzie ZRM S?
Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ws. ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Projekt zakłada wycofanie kar za brak lekarza w zespole specjalistycznym.
Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że zawieszenie kar umownych jest związane z „przejściowym, spowodowanym pandemią, problemem braku zabezpieczenia lekarzy w zespołach specjalistycznym systemu PRM”. Wyłączenie kar ma obowiązywać od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.
W czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego dysponenci ZRM mogli korzystać z regulacji, zgodnie z którą obecność lekarza w ZRM S nie była wymagana. Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego (1 lipca 2023 r.) przepis ten wygasł.
– Przepis pozwalał na funkcjonowanie ZRM bez lekarza w składzie, pod warunkiem zapewnienia w nim trzech osób z wykształceniem medycznym właściwym dla ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu. Przepis art. 36a ww. ustawy był odpowiedzią na braki lekarzy w okresie pandemii wywołanej COVID-19, spowodowane przesunięciami lekarzy do pracy w szpitalach, zwolnieniami lekarskimi, kwarantanną i opieką nad najbliższymi – przekazało Ministerstwo Zdrowia.
Jak donosi resort, w 2022 roku „przez średnio 54 procent czasu funkcjonowania w składzie ZRM S nie było lekarza”.
– Ze względu na trudności z pozyskaniem na powrót lekarzy do ZRM S, od dnia 1 lipca r. do końca 2023 r. zasadne jest zawieszenie nakładania kar umownych. Umożliwi to podmiotom leczniczym skuteczne przeprowadzenie postępowań rekrutacyjnych do pracy w zespołach ratownictwa medycznego i zapobiegnie stratom finansowym z tytułu kar umownych oraz danin publicznych związanych z nałożeniem tych kar, w sytuacji w której niespełnienie warunku jest wynikiem zaburzeń na rynku usług medycznych – przekazał resort zdrowia w uzasadnieniu projektu.
Źródło: Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia