Nowe pomoce dydaktyczne dla Centrum Symulacji Medycznej
Nowe pomoce dydaktyczne trafiły do Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Przyszli ratownicy medyczni będą mieli do dyspozycji m.in. wirtualnego stołu anatomicznego i zaawansowanego symulatora.
Do pracowni ratownictwa medycznego W Centrum Symulacji Medycznej trafił fantom, który sowim wyglądem i wielkością przypomina dorosłego człowieka. Po odpowiednim zaprogramowaniu może ona wykazywać reakcje fizjologiczne, charakterystyczne dla żywej osoby. Fantom jest sterowany bezprzewodowo i pozwala prowadzącemu zajęcia zaprogramować kilkadziesiąt scenariuszy zdarzeń, z którymi ratownicy medyczni mogą się spotkać w realnej sytuacji.
Symulator może być również wykorzystany do nauki i doskonalenia procedur mających zastosowanie w intensywnej terapii czy kardiologii. Program pozwala zasymulować różne nagłe stany zagrożenia życia i zdrowia. Zadaniem studentów jest ich rozpoznanie oraz podjęcie właściwych działań medycznych. Symulacje medyczne możliwe do zrealizowania z fantomem to m.in. stany zagrożenia życia ze strony układu oddechowego czy układu krążenia oraz te dotyczące pacjenta urazowego.
Nowe pomoce dydaktyczne to również stół anatomiczny czyli tablet rozmiarów rodzinnego stołu. Pokazuje on wirtualne ciało ludzkie w rzeczywistych rozmiarach. Detalicznie ukazana budowa ludzkiego organizmu stanowi dokładną wizualizację co z kolei jest dopełnieniem zajęć m.in. z zakresu anatomii.
Na tablecie można w dowolny sposób obracać oraz eksponować poszczególne organy, układy i narządy ludzkiego ciała. Stół anatomiczny pozwala także na „krojenie” w dowolnej płaszczyźnie oraz powiększanie poszczególnych fragmentów i warstw anatomicznych. W bibliotece stołu zaprogramowano 100 rzeczywistych obrazów anatomicznych.
Jak zgodnie twierdzą mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz, zastępca dyrektora Instytutu Zdrowia PWSZ oraz dr Dorota Ogonowska, kierownik Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, nowe pomoce dydaktyczne przyczynią się do podniesienia jakości i skuteczności kształcenia w Instytucie Zdrowia na kierunkach: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz dietetyka. Będą przydatne również na innych kierunkach studiów, które w swoim programie nauczania mają naukę anatomii czy pierwszej pomocy.
Źródło: https://sądeckie.pl/