Nowe propozycje płacowe dla ratowników - ratownicy24.pl

Nowe propozycje płacowe dla ratowników

Nowe propozycje płacowe przedstawiła strona Ministerstwa Zdrowia dla ratowników medycznych. 14 września protestujący spotkali się z Waldemarem Kraską, zaproponowano konkretne warunki zarobkowe.

Nowe propozycje płacowe dla ratowników
Fot. Karolina Siewior

OZZRM informuje o wstępnych założeniach po spotkaniu przedstawicieli KPRM z wiceministrem.

1. Finansowanie ZRM od 1.10.2021 wg przedstawionych przez AOTMiT stawek za tzw. dobokaretkę. Środki na dodatki nocne i świąteczne oraz dodatek covidowy (3% wartości kontraktu z NFZ) z osobnej puli.

2. Wynagrodzenie zasadnicze dla ratownika medycznego w systemie – minimum 4972 zł. Minimalna kwota za godzinę to 55 zł w przypadku umowy cywilnoprawnej. Dla umowy o pracę dodatki stażowe oraz za noce i święta.

3. Ratownik medyczny jako odrębny zawód w tabeli ustawy o minimalnym wynagrodzeniu ze współczynnikiem na chwilę obecną ok. 0,95.

4. Deklaracja MZ wypracowania mechanizmu, który gwarantuje możliwość wzrostu wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich. Jednak resort twardo stoi na stanowisku, że miejsce ratownika medycznego to system PRM. Postawiono pytanie ministrowi zdrowia jaki mają pomysł na przeciwdziałanie odchodzeniu z pracy. Dotyczy to sytuacji jaka ma teraz miejsce w zespole ratownictwa medycznego w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

5. Stawka za dobokaretkę, wg MZ, jest corocznie waloryzowana o współczynnik inflacji.

6. Stawka wynagrodzenia zasadniczego wzrasta wraz ze współczynnikiem, który określa GUS, publikując dane o średnim wynagrodzeniu.

7. Docelowo jednakowe finansowanie i jednakowy sposób wynagradzania w całym kraju bez możliwości zejścia poniżej ustalonego minimum.

Za tydzień ma odbyć się kolejne spotkanie, na którym Ministerstwo Zdrowia, strona związkowa oraz środowisko pracodawców określą możliwość realizacji postulatów protestujących ratowników medycznych.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.