Nowe przepisy dotyczące liczby ambulansów „S”
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w ustawie o PRM. Nowe wymogi określają minimalną liczbę specjalistycznych karetek „S” na 10 zespołów podstawowych.
Głosowanie, na którym Sejm przegłosował zmianę zapisów w ustawie o PRM, odbyło się 17 sierpnia. Było to ostatnie posiedzenie Sejmu przed zaplanowanymi na październik wyborami parlamentarnymi. Nowy przepis został dodany do ustawy o niektórych zawodach medycznych.
Resort zdrowia określił, że na każde rozpoczęte 10 podstawowych zespołów ratownictwa medycznego „P” ma przypadać nie mniej niż jeden specjalistyczny „S”. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie nakładał kary na te stacje pogotowia, które nie zapewnią wymaganej obsady lekarskiej w zespołach specjalistycznych.
– W przypadku braku obsady lekarskiej w zespołach specjalistycznych nakładana będzie kara umowna w wysokości różnicy stawki pomiędzy zespołem „S” (ryczałt dobowy 8 852 zł) a „P” (ryczałt dobowy 6 503 zł). Dodatkowo wprowadzono współczynnik 1.1, jeśli braki będą się powtarzać – powiedział dla Rynku Zdrowia prof. Klaudiusz Nadolny, dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.
– Ustawowy zapis jasno pokazuje jak bardzo brakuje lekarzy w pogotowiu. Karetek „S” z roku na rok ubywa – podkreśla prof. Nadolny.
Źródło: Rynek Zdrowia
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Podstawowe zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego w świetle nowej ustawy