Nowe wyzwania dla polskiego systemu ochrony zdrowia
Nasz system opieki zdrowotnej stoi obecnie przed wyjątkowo ważnym zadaniem – zapewnienia wydolności w sytuacji nadzwyczajnej. Inwazja na Ukrainę znacząco zwiększyła liczbę pacjentów zza wschodniej granicy, których leczyć będziemy także w Polsce.
Po trudnej i wyczerpującej dla polskiego systemu opieki zdrowotnej sytuacji, jaką była pandemia COVID-19, służbom medycznym przyszło zmierzyć się ze skutkami wojny, która trwa na Ukrainie. W związku z tym, polskie ratownictwo medyczne nieustannie pomaga napływającym do kraju uchodźcom wojennym, co jest kolejnym, poważnym wyzwaniem dla naszej opieki medycznej.
W dniach 3-4 marca 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC). Program poruszy najistotniejsze problemy systemu ochrony zdrowia w Polsce. Omawianymi tematami będą nie tylko pandemia COVID-19 i jej skutki, ale również obecna sytuacja na Ukrainie.
Jak wynika z rządowych szacunków, napływających uchodźców może być nawet 5 milionów. Polskie placówki muszą być przygotowane na taką ewentualność, tym bardziej, że system ochrony zdrowotnej powinien ciągle być przygotowany do pomocy także pozostałym, potrzebującym pacjentom.
W związku z tym Adam Niedzielski zapewnił, że plany pomocy dla Ukrainy są już gotowe. W Polsce przygotowanych jest około 120 szpitali. Dodatkowo, jest też kilka tysięcy miejsc dla rannych i zapasy leków, które mają pomóc w leczeniu chorych. Jak również wiadomo, pacjentów z Ukrainy dowozi specjalny medyczny pociąg, który ułatwia transport i zapewnia szybką pomoc poszkodowanym w wyniku działań wojennych.
źródło: rynekzdrowia.pl