Obrażenia ciała będące następstwem przemocy wobec dzieci w praktyce zespołów ratownictwa medycznego - ratownicy24.pl

Obrażenia ciała będące następstwem przemocy wobec dzieci w praktyce zespołów ratownictwa medycznego

obrażenia ciała
Fot. iStock

Zjawisko przemocy wobec dzieci stanowi szeroko rozpowszechniony problem na całym świecie. W przypadku urazów u dzieci o niejasnej etiologii zespoły ratownictwa medycznego, interweniując w miejscach zamieszkania, mają możliwość bezpośredniego stwierdzenia ewentualnych patologii w rodzinie i podjęcia działań zapobiegawczych. Podczas medycznych czynności ratunkowych istnieje znacznie większa szansa na zaobserwowanie przemocy wobec dzieci, aniżeli ma to miejsce podczas rutynowych wizyt u lekarzy pediatrów lub samodzielnego zgłaszania się rodziców z dziećmi do szpitali.

Słowa kluczowe
zespół dziecka bitego, obrażenia ciała, przemoc fizyczna, zespół ratownictwa medycznego, medyczne czynności ratunkowe

Zjawisko przemocy wobec dzieci stanowi szeroko rozpowszechniony problem na całym świecie. Z danych policyjnych wynika, że w Polsce w 2020 roku liczba nieletnich (tj. osób, które nie ukończyły 18. roku życia i nie zawarły małżeństwa), co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą domową, wynosiła 11 787 (1). Pomimo że liczba ta jest wysoka, to w stosunku do lat poprzednich utrzymuje się trend malejący (ryc. 1). Należy jednak podkreślić, że przedstawione dane dotyczą jedynie działań podjętych przed policję w ramach procedury Niebieskiej Karty i nie obejmują danych z innych podmiotów upoważnionych do zwalczania przemocy w rodzinie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.