Obrażenia ciała będące następstwem przemocy wobec dzieci w praktyce zespołów ratownictwa medycznego - Strona 6 z 6 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Obrażenia ciała będące następstwem przemocy wobec dzieci w praktyce zespołów ratownictwa medycznego

Podsumowanie

Zespoły ratownictwa medycznego, interweniując w miejscach zamieszkania dzieci, mają możliwość bezpośredniego stwierdzenia ewentualnych patologii w rodzinie. W ramach medycznych czynności ratunkowych należy podejrzewać przemoc fizyczną wobec dziecka w każdym przypadku, w którym wywiad medyczny i ocena miejsca zdarzenia (zazwyczaj miejsca zamieszkania) wskazuje na możliwość wystąpienia patologii i przemocy. Często trudno jest określić granicę pomiędzy przypadkowym wypadkiem a efektem maltretowania dziecka. W ramach badania fizykalnego należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie obrażenia ciała o niejasnej etiologii bądź te, w przypadku których opisywany mechanizm urazu wydaje się nieadekwatny do rodzaju i ciężkości stwierdzanego obrażenia. Podejrzenie powinny budzić rozbieżności w relacjach opiekunów i samego dziecka, zmiany wersji przebiegu zdarzeń czy też niepokój, podejrzliwość bądź nadmierna opiekuńczość rodziców. Z jednej strony przemoc wobec dziecka wymaga stanowczych decyzji personelu medycznego mających na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa, z drugiej zaś strony, w przypadku braku pewności co do możliwości wystąpienia przemocy, wszelkie decyzje powinny być podejmowane z niezwykłą ostrożnością.

Piśmiennictwo

  1. https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/przemoc-w-rodzinie/50863, Przemoc-w-rodzinie.html (dostęp z dnia 14.03.2021).
  2. Główny Urząd Statystyczny: Pomoc doraźna i ratownictwo medyczne w 2019 r. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/pomoc-dorazna-i-ratownictwo-medyczne-w-2019-roku,14,4.html (dostęp z dnia 14.03.2021).
  3. Mazur J.: Przemoc w rodzinie. Teoria i rzeczywistość. Wydawnictwo Akademickie Żak, Warszawa 2002.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.